Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

SAM GÜNLERİ BAŞLAMIŞKEN!

Yerel halk takvimine göre yılın en sıcak günleri olarak kabul edilen sam günleri başladı. Bu yıl 9 temmuz Salı günü başlayan sam günlerinin 40 gün boyunca etkili olduğu kabul ediliyor. Bu günlerde hava sıcaklığı gündüzleri gölgede de 40 santigrat derecenin altına düşmüyor.

Sam sıcakları kendilerini iyice hissettirmeğe ve güneş ensemizde boza pişirmeğe başladı. Bu sıcaklara karşı nasıl tedbir alacağımızı şaşırmış durumdayız. Sıcakların 35-40 derecelere ulaşmasına  karşılık, işin tuhafı, elinde şemsiye olan bir Allah’ın kuluna rastlanmıyor.

Bu bir gerçektir ki, bizler şemsiyeyi genelde kış mevsiminde yağmur ve kar yağışlarından korunmak için kullanırız. Oysa Arapça bir kelime olan ŞEMSİYE, adından da anlaşılacağı üzere, güneşten korunmak için tasarlanmıştır. Bunca sıcaklara rağmen, şemsiye kullanan yok! Elime şemsiye alarak güneşten korunmayı düşünüyorum amma, kimilerine tuhaf gelebilir. Oysa şemsiyenin asıl kullanılacağı mevsim, işte bu mevsimdir.

Hava sıcaklığının giderek artmağa başladığı, beyinlerin kaynadığı havalarda ŞEMSİYE KULLANMAYIP DA, KIŞA MI SAKLAYALIM, YANİ…

İşin gerçeği şu ki, havanın yüksek ısısının beyne verdiği tahribat tahmin edilemeyecek kadar çoktur. Amma, kış mevsiminin yağışlarından ıslansak bile, bunun, beynimize zararı değil, yararı vardır. Yağmurdan ve kardan ıslandığımız zaman, belki soğuk almaktan dolayı hafif bir kırgınlık geçirebilir, grip olabiliriz. Hafif seyreden gribin, insan sağlığına yararlı olduğu tezi bile vardır. “Bir hapşırık, ömre bedeldir!” denilir. Hapşırık ise genelde kış mevsiminde hafif gribal enfeksiyonlarla aktif hale gelir.

Mevsimin artmağa başlayan ve daha da artacak olan sıcaklarında, bütün hemşerilerimize şemsiye kullanmalarını özellikle tavsiye ediyoruz.

“ŞEMS” ARAPÇA KELİMEDİR VE “GÜNEŞ” ANLAMINA GELİR. “ŞEMSİYE” ise “GÜNEŞLİK” demektir. Şemsiyeyi, şemse karşı kullanmak gerekir. Kış mevsiminde, yağışlı havalarda kullanılması gereken şemsiye değil, (YAĞMURLUK) olmalıdır.

SAM günlerinde kullanılacak şemsiyenin özellikle BEYAZ renkli kumaştan yapılmış olanını tercih etmek gerekeceğini de anımsatalım. Bu arada, bir başka hususu da anımsatmakta yarar var. Bilindiği gibi, Diyanetle Hacca gidecek olanlara dağıtılan kıyafetler arasında, üzerinde al Bayrağımızın bulunduğu ŞEMSİYELER vardır. Demek oluyor ki, güneşte şemsiye kullanmak zaruri bir ihtiyaçtır. Şemsiye kullanmayanlara bir tavsiyemiz de HASIR FÖTR ŞAPKA kullanmalarıdır. İlk kullanışlarda belki biraz garipsenirler amma, inanın ki, bu güneşte şemsiye veya hasır fötr şapka kullanmak, sağlığımız açısından önemli bir gereksinmedir. Bizden tavsiye.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER