REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

 SAM GÜNLERİ ÜZERİNE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
 SAM GÜNLERİ ÜZERİNE
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
179 views
04 Ağustos 2020 - 14:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilindiği üzere  eskiden halkımız arasında kullanılan ancak günümüzde ise  yeni neslin pek bilmediği yerel takvime göre yılın en sıcak 40 günü sam günleri olarak adlandırılır. Bugünlerdeki yüksek sıcaklıkların incirden üzüme, üzümden armut ve fıstığa kadar bütün yaz meyvelerinin olgunlaşmasına katkıda bulunduğuna inanılır.

Bu yıl da bu önemli günlerin yarısından fazlasını çoktan geride bıraktık.. Ancak bu yıl diğer yıllara oranla termometreler biraz daha düşük sıcaklıkları gösteriyor. Geçen Temmuz ayında başlayan bu günlerin bitmesine sayılı günler kala termometreler çok nadir olarak 40 santigrat derecenin üstünü gösterdi.

Sıcaklık düşük, ama nem oranı biraz daha yüksek hissediliyor.. Sanırım bunda en büyük etken başta Ilısu Baraj ve Hidroelektrik Santralinin kentin yanı başına kadar uzanan baraj gölünün etkin olmasıdır. Geçmiş yıllardaki kuru havayı arar olduk.. Önümüzdeki zaman sürecinde diğer barajlarında devreye gireceğini göz önünde bulunduran birçok vatandaş, bu durumdan endişeleniyor. Tümü tamamlandığında sayılarının 20’yi aşacağı belirtilen barajların inşasının tamamlanması ile birlikte Siirt’teki havanın nem oranın çok daha artacağı ve adeta Adana’yı aratmayacağı birçok kişi tarafından iddia ediliyor.

Hatta bu durumun fıstık başta olmak üzere birçok ürünü de etkileyeceği de ortaya atılan iddialar arasında.. İnşallah bunların hepsi iddiadan öteye geçmez ve Siirt iklimi ile ürünleriyle etrafında oluşacak olan Van Gölünün yarısı kadar büyüklükteki baraj ve hidroelektrik santrallerinden olumsuz bir şekilde etkilenmez.

Sam günleri ile ilgili bir başka gözlemim daha var.. Bu yıl Siirt geçmiş yıllara oranla daha bir kalabalık. Bu yıl daha çok sayıda insanımız sam günlerinde il dışına tatili yerlerine kaçmamış. Bunda da herhalde en büyük etken pandemidir.. Pandeminin etkisi devam ettiği sürece insanlar gönüllerince tatil yapamayacaklardır.. Mutlaka bilinç altlarında acaba bir şekilde yakalanır mıyım korkusu yer alacaktır.

Gelecek yıllarda pandemiden uzak sam günlerini yaşamak dileğiyle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.