REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SANDIK BAŞINA MARŞ-MARŞ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SANDIK BAŞINA MARŞ-MARŞ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
10 views
21 Haziran 2018 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pazar günü Türkiye Cumhuriyeti tarihi için gerçekten çok önemli bir seçim var. 24 Haziran 2018 Pazar günü Türkiye Cumhuriyetinin 13. Cumhurbaşkanı ile 27. Dönem milletvekili seçimleri birlikte yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimi yarışmasına 6 aday katılıyor. Bunlar Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek’tir. Adaylardan üçü yasa gereği partileri tarafından belirlenirken, 3 ise 100 bin imzayla aday olmak hakkını elde etmişlerdir.

24 Haziran 2018’de yapılacak 27. Dönem milletvekilliği seçimlerine katılacak siyasi partiler ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi ve Vatan Partisi oldukları bilinmektedir. Bu partilerden bazıları kendi aralarında ittifak kurarak seçimlere gireceklerdir. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti (MİLLET İTTİFAKI) adı altında seçimlere birlikte katılırlarken, AKP, MHP, BBP ve ANAVATAN partileri de (CUMHUR İTTİFAKI) adıyla birlikte seçimlere katılmaktadırlar. Tek başlarına seçime katılacak siyasi partiler ise HDP ve Vatan Partileridir.

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda   kazanabilmesi için adaylardan birinin, oyların salt çoğunluğunu alması gerekmektedir. Yani, yüzde 51 oy alan bir aday çıkarsa, ilk turda cumhurbaşkanı seçilmiş olacaktır. Ancak, ilk tur seçimde salt çoğunluk sağlanmazsa, 8 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacak 2. tur oylamaya en çok oy alan 2 aday katılacak ve bunlardan en çok oy alan cumhurbaşkanı seçilmiş olacaktır.

Genel kanaat odur ki, adaylardan birinin ilk turda seçimi alması oldukça zordur. Böyle bir durumda, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonuç alınması ancak 2. turda, yani 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak seçimde gerçekleşecektir.

Adaylardan kimin kazanma şansı daha yüksek. Bunun tartışmasını yapmağa gerek yok. Bize düşen seçmen vatandaşlar olarak sandık başına tıpış-tıpış veya marş-marş giderek oyumuzu kullanmaktır. Sandık başında vicdanımızla baş başa olduğumuzu, vatana, millete en yararlı adayı seçmenin hem kendimiz, hem milletimiz için hayırlı olacağını düşünerek ve kendimizden emin olarak, gönlümüzdeki adaya oy verelim, yeter!

Sakın ha, oylarınızı kullanmayı ihmal etmeyin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.