Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

SANIRIM GERİ GELECEK!

2004 yılında liramızdan attığımız altı sıfır geri gelecek gibi görünüyor.. Yüksek enflasyon ve yetişilemeyen fiyat artışlarına bakıldığında altı sıfırın yola çıktığını görmek hiç de zor değil ve önümüzdeki günlerde bu gelişin hangi hızla gerçekleşeceğini hep birlikte göreceğiz.
Mehter marşıyla giden altı sıfır, İzmir marşıyla geri gelirse hiç kimse şaşırmasın.. Piyasada dolaşan kâğıt paralara bakıldığında en yüksek kâğıt paramız olan 200 TL’nin hızla erimesi ve çokça kullanılması bunun işaretlerinden biri olabilir ve aynı kâğıt paranın satın alma gücünün gün geçtikçe azalması, altı sıfırın harekete geçtiğinin sinyali olarak değerlendirilebilir.
Ülkelerin ekonomileri en yüksek kâğıt parasının üzerinde yazılı değeriyle değerlendirilir.. Bu rakamın büyümesi, alım gücünün azalması, o ülkede ekonominin sorunlu olduğu anlamına gelir.. Bizim en yüksek kâğıt para birimimiz 200 TL.. Son ekonomik krize kadar piyasada pek dolaşmayan 200 TL’lik kağıt paralar son günlerde çok harcanır oldu.. Fiyatlar o kadar yükseldi ki, 50’lik ve 100’lük kağıt paralarla milletimiz hiç bir şey alamıyor bile.. Ve piyasamız daha büyük, 500 TL’lik, 1000 TL’lik kağıt kâğıt paralar bekliyor.
Eski Türkiye’de de paramızdan altı sıfır atma noktasına bu şekilde gelinmişti.. Kâğıt paraların üzeri sıfır doluydu ve sanki bir kez daha milletçe o günlere doğru gidiyoruz.
Şayet enflasyon düşürülemezse ve fiyat artışları önlemezse, istenmeyen sonuç da kaçınılmaz olacaktır.. Attığımız sıfırlar birer ikişer çıkıp geri gelecektir.
Şimdi çıkıp diyecekler ki ekonomik kriz tüm dünyayı etkiliyor, fiyat artışları tüm dünyada görülüyor, enflasyon tüm dünya ülkelerinde yükselme eğiliminde.
Ve yine diyecekler ki, enflasyonu düşüreceğiz, fiyat artışlarını engelleyeceğiz, piyasaya istikrar getireceğiz, siz sadece gözlerimizdeki ışıltıya bakın.
Ekonomik krizin başladığını günden bu yana sıklıkla söylenen bu sözlerin hiç biri doğru çıkmadı.. Verilen tarihlerde beklenenler olmadı.. Bu defa da olmayacak.
Söz uçar yazı kalır derler ya, bende buraya yazıyorum; Yakın gelecekte enflasyon falan düşmeyecek, fiyatlar geri gelmeyecek ve piyasalarda istikrar da oluşmayacak.. Bakalım kimin öngörüsü doğru çıkacak.
Diyelim ki dünyanın tüm ülkelerini kapsayan evrensel bir kriz yaşanıyor ve zaman/zaman bu tür krizler yaşanmıştır.. Bunların en yakın olanı 2008 krizidir.
O zaman ülkeyi yönetenler, bu kriz bizi teğet geçecek diyordu.. Peki, bu kez neden teğet değil de tam ortadan yararak geçiyor? Yine o yıllarda krizi fırsata çevirmek diye bir söylem geliştirdi güzelim ülkemizi yönetenler.
2008 krizi ülkemizi bu kadar derinden sarsmadı.. Yönetimin deyimiyle teğet geçti.. Milletimiz böylesine bunalmadı, bu kadar parasal sıkıntı çekmedi.. Altı sıfırın geri geleceği gündeme dahi gelmedi.
Ne oldu da bugün bunları konuşuyoruz? Devlet yönetiminde yöneticilerimiz çok temkinli ve akıllı bir yönetim ortaya koydular.. Bu kadar savurganlık yoktu ve böylesine öngörüsüz harcamalar yapılmıyordu.. Ekonominin kitabı da henüz yazılmamıştı ve kalfa daha gerçekçi bir yönetim ortaya koyuyordu.
Bugün için görüldüğü üzere, yönetimin tamamen “biz nerede hata yaptık” sorusunun cevabını aramaya yoğunlaşmasının zamanı geldi de geçiyor bile.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER