Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

SANSÜR UYGULAMALARI KONUSUNDA!!!

Türkiye’de, medya üzerinde adı konulmamış gizli bir sansür olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız! Zaten, yazılı basının yüzde doksan beşi yandaş kalemlerden oluşuyor. Sosyal medyada çıkan ve birilerinin canlarını sıkan haberler, yorumlar bloke ediliyor. Bundan olacak, Suriye’de ve Libya’da neler olup bittiğini bilemiyoruz. Kulaktan dolma, yalan, yanlış haberler ortalıkta dolaşıyor. Oysa yetkililer ve etkililer, zamanında gerçekçi, yeterli ve inandırıcı açıklamalar yapsalar kendileri açısından da çok daha iyi olacak. Vatandaşlara, gerçeklerin anlatılması aleyhte değil, lehte sonuçlar verir.

Geçenlerde TELE 1’de Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in, KRT’de emekli Amiral Türker Ertürk’ün katıldıkları programları izledim. Özellikle Suriye ve Libya konularında izlenen politikaların yanlışlıklarına vurgu yapılırken, bu konularda ve diğer bazı konularda medya üzerinde uygulanan sansürün geri teptiğini,  kamuoyunun yanlış bilgilenmesine yol açtığını belirten konuşmacılar, vatandaşların her konuda doğru bilgilendirilmelerinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptılar.

Sansür, Sultan 2. Abdulhamid döneminin de en katı uygulamalarından biriydi. O yıllarda az sayıda olan gazeteler, hükümet komiserleri tarafından okunup, incelenip onaylanmadan, basılamaz ve dağıtılamazdı. Öylesine bir sansür uygulaması vardı ki, (YILDIZ SARAYI)nı çağrıştıracağı evhamından hareketle (YILDIZ) kelimesini kullanmak bile suçtu! Öyle anlaşılıyor ki, mevcut yöneticilerin ABDULHAMİD AŞKLARI DA BU SANSÜR UYGULAMALARINDAN KAYNAKLIDIR. Boşuna, 2. Abdulhamid Han için (CEDDİMİZ, BÜYÜK HAKAN) demiyorlar! Sansür uygulamaları açısından, Sultan 2. Abdulhamid’e bile rahmet okuttuklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Medya üzerinde sansür uygulanır ve gerçekler hasıraltı edilmeğe çalışılırsa, haliyle meydan boş kalır. Günümüzde yazılı medya ile televizyonları ve radyoları kontrol altına almak mümkün olsa bile, sosyal medyayı dizginlemek imkânsızdır. Yayınlanmasını istemediğiniz haberler, yorumlar sosyal medyada abartılarak verilir, uygulanan sansür, haliyle geri teper

Bunun için, vatandaşların yaşamlarını ve ülkenin sorunlarını doğrudan ilgilendiren konularda, yetkililerin zamanında ve inandırıcı açıklamalarda bulunmaları, yazılı ve sosyal medyanın kalemşörlerine de, konularla ilgili düşüncelerini açık bir şekilde dile getirmeleri fırsatının verilmesi gerekeceğini anımsatalım. Diyeceğimiz şu ki, yetkililer ve etkililer, gerekli açıklamaları zamanında ve inandırıcı olacak şekilde yapmazlarsa, sosyal medyada abartılı olarak verilmelerine tepki göstermeleri gerçekçi olmaz!

Bu ülkenin vatandaşlarının, ülkenin sorunlarını bilmeleri, neyin ne için yapıldığını, neyin ne için yapılacağını öğrenmeleri en doğal haklarıdır. Gerçekleri gizlemeğe, üzerlerini örtmeğe kalkışırsanız, zararını en çok siz görürsünüz!

Bir ülkede, gerçek anlamda düşünceyi yazmak, açıklamak, konuşmak hürriyeti yoksa o ülkede demokrasi de yok demektir! Demokrasi olmayan yerde, en büyük darbeyi ekonomi alır! Özet olarak ne kadar sansür, o kadar başıbozukluk, ne kadar demokrasi, o kadar ekonomi! Bunun için sansürü çağrıştıracak eylemlere son verilmesini diliyor, etkililere ve yetkililere samimi duygularımızla tavsiye ediyoruz…

TAŞLAMALAR

HİÇBİR İŞ GİZLİ KALMAZ

BİLİNİZ BU ORTAMDA

BİR OLAN BİN GÖRÜNÜR

SANSÜR OLURSA HATTA

NE KADAR DEMOKRASİ

KALKINMA DA O KADAR

DEMOKRASİ OLMAYAN

ÜLKELER KALKINMAZLAR

DOĞRU PARALEL GİBİ

DEMOKRASİ-KALKINMA

BİRBİRİNE EŞİTTİR

BU GERÇEĞİ UNUTMA

GİZLİ-KAPAKLI İŞLER

ZARAR VERİR ÜLKEYE

GERÇEĞİ VATANDAŞTAN

GİZLEMEK NİÇİN-NEYE

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER