REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ETKİNLİĞİNİN ARDINDAN BAZI ÖNERİLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ETKİNLİĞİNİN ARDINDAN BAZI ÖNERİLER
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
08 Ocak 2018 - 10:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yalnız ülkemizin değil, dünya harp tarihinin önemli sayfalarından birini yazan Sarıkamış Şehitlerini bir kez daha andık, yürekten dualar ettik ve fatihalar okuduk.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı toplanma alanı olarak belirlenmişti. Şöyle bir meydana baktım; her yaştan Türk’ü, Arab’ı ve  Kürd’ü dedelerinin izinde yürümek, onlara minnet duygularını belirtmek için bir araya gelmişlerdi. Bürokratı vardı, öğrencisi vardı  esnafı ve hatta  bunlardan daha önemlisi işsiz vatandaşlar vardı.

Ellerinde dev bayraklar, boyunlarında bu destanı simgeleyen atkıları ile yürüyüşün başlamasını bekliyorlardı. Birçoğu çok küçük yaşlardaki çocuklarını da getirmeyi ihmal etmemişlerdi. O kadar ki, bazıları yürüyemeyecek yaşlarda oldukları için taşındılar.

Vali Ali Fuat Atik ve diğer protokol üyelerinin gelmesi ile birlikte yürüyüş başladı. Binlerce insan ellerindeki bayrakları sallayarak ve  hep bir ağızdan vatan millet sevgisini simgeleyen sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı ve Güres Caddesi üzerinden TÜGVA Konferans Salonuna geçti. Bu yürüyüşe katılamayan birçok vatandaşın da balkonlarından ellerindeki bayrakları sallayarak korteji selamladıkları görüldü.

Bu yürüyüşle ilgili benim birkaç önerim olacak. Öncelikle yürüyüşün saati konusunda bir öneride bulunacağım. Acaba bu saat daha ileriye alınmaz mı? Yürüyüş  Pazar günleri yani tatil günü yapıldığına göre öğleden sonraki bir saate alınırsa binlerce olan katılım on binlerce katılıma dönüşür.

İkinci önerim atkılar konusunda. Bu yıl eldiven dağıtılmadı. Keşke diyorum o atkılarda dağıtılmasa, çünkü daha konferans salonuna varmadan sağda solda atılmış atkılara veya atkısını verecek kişi arayanlara rastladım. O atkıların yerine daha kalıcı yere para harcansa, örneğin o bayraklar daha kalitelilerinden temin edilirse daha güzel olur diye düşünüyorum.

Geçmiş yıllarda kutlu şehitlerin yiyeceği olan üzüm hoşafı ve ekmeğini Tugay Komutanlığımız temin ediyordu. Ekmek küçük naylon poşetler içerisinde sunuluyordu ve bu yıl bu görevi belediyemiz üstlenmişti. Ekmekler son derece şık bir kutu içerisinde ikram edildi. Acaba diyorum gelecek yıllarda o kutulardan vazgeçilemez mi?  Çünkü hem israf hem de çöp olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak birçok sivil toplum örgütü yürüyüşte yoktu. Bu örgütlerimizin daha yoğun olarak katılımları sağlanabilir. Dedemin de aralarında olduğu Sarıkamış şehit ve gazilerini rahmet ve minnetle  anıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.