REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SATIN ALMA GÜCÜ DAHA DA ERİRKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SATIN ALMA GÜCÜ DAHA DA ERİRKEN
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
21 Kasım 2017 - 13:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kur fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor ve bu yükselişe paralel olarak liramızdaki düşüş, halkımızın satın alma gücünü daha da azaltıyor. Kurdaki olumsuz dalgalanmanın geçici olduğu belirtilmesine rağmen, Dolar ve Euro fiyatlarındaki tırmanışın frenlenememesi satın alma gücünü yitiren halkımızı endişelendirmektedir. İhracat ve İthalatımızın Dolar kuru üzerinden gerçekleştiriliyor olması, iki taraflı zarar vermektedir. Liramız Dolara karşı küçüldüğünden ihracatta hedeflenen kazanç aşağı düşerken, ithalatta da Dolar bazında alınan kalemlerin fiyatlarında meydana gelen artış, pahalılığın boyutlarını büyütmekte ve bu durum, haklı olarak halkımızın yakınmasına yol açmaktadır.

Bir ülke ekonomisinin güçlülüğünü belgeleyen önemli faktörlerden biri, parasının değerli olmasıdır. TL son zamanlarda başta Dolar ve Euro olmak üzere başka ülkelerin para birimleri karşısında düşündürücü boyutta kan kaybına uğramaktadır ve ülkemiz ekonomisini hedef alanlar söyleminde gerçek payı yüksek olsa, da önemli olan; böyle bir hedefi taşıyanların arzularına geçit vermemektir. Liramızın karşı karşıya kaldığı kan kaybını “Kur dalgalanmaları geçidir” diyerekten durdurmak mümkün değildir. Kimi zaman Merkez Bankasının müdahalesine rağmen Dolar ve Euro Liramıza karşı değer kazanmaya devam ediyorsa, ekonomide başkaca önlemlere ihtiyaç var demektir. Liramızın değer kaybetmesi, dar gelirli milyonlarca vatandaşımızı büyük bir sıkıntıya sokmaktadır. Asgari ücretin halen 1400 TL olduğu ülkemizde, bu ücretin altında çalışanlar bulunduğu da söylenmekte ve bu  nedenle daha yüksek düzeyde arzulanan refah beklentisinin gerçekleşmeyeceği görüşleri paylaşılmaktadır.

Türkiye’mizin güçlenmesini istemeyen dış odakların ekonomimizi de hedef aldıkları söylemleri yabana atılamaz ve bunu bilen ilgilerimizin bu gerçeği göz önünde bulundurarak ekonomik önlemler almaları gerekir. Ayrıca, bu önlemlerin zaman alabileceği noktası dikkate alınarak, sıkıntıların eşit ölçülerde göğüslenmesini sağlayacak önlemlerin mutlaka hayata geçirilmesi de önem taşımaktadır ve milyonlarca işsizi olan ülkemizde ücret dengesizliğinin giderilmesi, sıkıntıların eşit paylaşılmasını gerçekleştirecek en gerçekçi önlemdir. Liramızın küçülmesini frenleyecek gerçekçi önlemlerin önemsenmesini temenni ederken, ücretler arasındaki dengesizliğin giderilmesi gerektiğine de ilgililerin dikkatini çekiyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.