REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SAVAŞLARIN BİR NEDENİ DE ÜRETİLEN SİLAHLARDIR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SAVAŞLARIN BİR NEDENİ DE ÜRETİLEN SİLAHLARDIR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
31 Mayıs 2018 - 14:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kuvvet kullanım eylemi olan savaşın sebebiyet verdiği çirkinlikleri bu dar sütunlara sığdırmak mümkün değildir ve yaşanan iki dünya savaşından sonra da değişik yörelerde meydana gelen çatışmalarla devam eden savaşların bundan böyle de devam edecekleri, günümüze dek devam eden gelişmelerden anlaşılmaktadır.

Ortadoğu’da yaşanan çatışmalar, kuvvet eylemini kullanan ülkelerin politikalarını bazı araçlarla devam ettirme arzularının bir sonucudur. Bölgedeki zenginlikleri uzun yıllar sömürmek için bazı ülkelerdeki halkları birbirine düşürenler, o ülkelerde amaçlarına hizmet edecek yönetimler oluşturmaya çalışmaktadırlar ve bu vicdansız güçler pastadan pay almaya çalışırlarken binlerce insanın hayatlarını kaybetmelerine aldırış etmiyor, birbirleriyle  dalaşır gibi görünüyorlarsa da çatışmıyorlar.

Yıllardır bölgemizin bazı ülkelerinde yaşanan iç savaşları sonlandırmak amacıyla yapılan girişimlerden kimi zaman olumlu sonuç almak mümkün olsa bile yeni çatışma alanları oluşturma gayretleri bitmeyecektir ve bu çatışmaları tezgahlayanların bir hedefi de ürettikleri silahları satmak olup, yüklü paralar karşılığı satılan ağır silahlara pazar bulma konusunda birbirleriyle yarışanlar olduğu gerçeği de gün ışığındadır.

Savaşların, çatışmaların çirkinlikleri konusunda sayısız sözler vardır ve bunlardan biri de silah üretimine yönelik Ortadoğu coğrafyasının en önemli müzisyenlerinden biri olan Aram Tigran’ın dile getirdiği; “Dünyaya bir daha gelsem; ne kadar tank, tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz, cümbüş ve zurna yapacağımsözüdür.

Okyanus ötesinden Ortadoğu’ya gelen bir ülkenin, buradaki bazı ülkelere demokrasi götürme, onların halklarını diktatörlerden kurtarma ve benzer söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını görmeyen göz yoktur. El attıkları ülkelerde halkı birbirine kırdırarak oraları kan gölüne dönüştürenlerin bir tek gayeleri vardır ve o da  onların zenginliklerini uzun yıllar sömürmeyi garantileştirmektir. Ağır silah üretenler, kimselerin kendileri gibi silah üretmesini istemezler ve buna kalkışanları durdurmak için de her tür melanete başvurmaktan çekinmezler. Bu arada yüklü bir parayla satılan ağır silah ve tüm savaş araçlarının başkalarından satın alınmasına da tepki gösterirler. Silah gücünü pervasızca kullanan bu vicdansızlar, insanlık dışı eylemlerde bulunmuyorlarmış gibi utanmadan BARIŞ’tan dem vururlar. Bunlar biliniyor da, nasıl durdurulacaklar o bilinmiyor!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.