REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SAVURMAYALIM!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SAVURMAYALIM!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
21 Şubat 2018 - 14:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir müddet öncesine kadar ilaç firmaları zam beklentisi içindeydiler ve bu yüzden bazı hayati ilaçların sağlanmasında sıkıntı yaşanıyordu. Bilindiği gibi ilaç tüccarlarının istedikleri oldu nihayet ve ortalama olarak ilaç fiyatlarına %15 zam yapıldı, böylece  zam açıklamasından sonra aradıkları ilaçları bulamayan vatandaşlarımız, önemli konuda rahatlamış oldular. Tüm ihtiyaç kalemlerinde olduğu gibi herkes ilaçlara gelen zamlardan da nasiplerini alacak, başka bir ifade ile ekonomik bağlamda olumsuz etkilenecektir.

İlaç zammına rağmen halkımızın ilaç bulma sıkıntısından kurtulmalarına sevindim. Çünkü, sağlık her şeyden önemlidir ve sağlıksız toplumlarda sağlıklı bir kalkınmanın asla söz konusu olmayacağının dile getiriliyor olması bu önemi belgelemektedir. Hasta sayısının asgari düzeyde kalması içinse koruyucu hekimliğin tedavi edici hekimlikten daha çok önemsenmesi gerekir ve bu beklentide yetersiz kalındığı acı da olsa gerçektir.

Yurdumuzun her yerinde sayıları artan devlet hastaneleri yanı sıra özel hastaneler ve diğer sağlık kurumları hiç şüphesiz hastaları rahatlatmıştır ama önemli olan hastalıkların asgari düzeyde kalmasıdır derken, asıl değinmek istediğim konuya geleyim. Türkiye’mizde her alanda savurganlıklar vardır ve bu savurganlıklar ekonomimize tahminlerin üstünde zarar vermektedir. Sözünü ettiğim savurganlığın en yaygın olduğu alanlardan biri de sağlık sektörüdür ve bu sektördeki savurganlık sonucu milyonlar değerindeki ilaçlar çöpe gitmektedir.

Tabii ki ilaç savurganlığına yönelik alınabilecek önlemler vardır ve bu konuda azami duyarlılığın özellikle cankurtaranlar olarak ifade edebileceğimiz değerli doktorlarımıza düşer. Hiç gerekmemesine rağmen “Belki faydalı olur” diye alınmak istenen ilaçlar olduğu gibi, kullandırılması öngörülen ilaçların da miatlarını doldurma olasılığını göz önünde bulundurmak gerekir. İlaç savurganlığına yol açan önemli nedenlerden biri de, ilaçların kutu içinde ambalajlı verilmesidir. Birçok ülkede çöpe gitmemesi için ilaçlar tane ile veriliyor ve ilaç yetersiz kalırsa yenisi yine münasip görülecek şekilde taneyle verilmektedir. Bizlerde ise böyle bir uygulama yok ve geçmişte de bu uygulamaya dikkat çekildiği halde günümüze dek kulak verilmiş değildir. O halde, değerli doktorlarımızın yanı sıra biz vatandaşlar da ilaç kullanımında çok duyarlı olmalıyız. Evhamlanıyoruz diye, doktorlara ilaç yazdırmamalı ve kullanılan ilaçların arta kalanını sağlık kurumlarına bağışlamalıyız. Aslında, hem kullanımına gerek kalmayan, hem de miadı dolmak üzere olan ilaçların bağışlanabileceği yerler oluşturulmalıdır.

İlaç bulma sıkıntısından kurtulan vatandaşlarımıza bu düşünceler içinde gözünüz aydın derken, bir şekilde kendilerine yansıyacak olan mali külfet nedeniyle de geçmiş olsun diyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.