REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

HADİ EMEKLİLER, GÖZÜNÜZ AYDIN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HADİ EMEKLİLER, GÖZÜNÜZ AYDIN!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
06 Haziran 2018 - 15:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin en yoksul kesimleri arasında emeklileri sayarsak, hiç de abartmış olmayız. Gerçekten, emeklilerin ekonomik durumu oldukça zor. Emeklilerin yüzde 90’ı, emekli maaşlarıyla geçinemeyecek bir durumdadırlar. Bunun için de ikinci bir iş yapmak zorunda kalmaktadırlar. Türkiye’de 12 milyona yakın emekli vardır. Bunlar memur emeklileri, Bağ-Kur emeklileri ve Sosyal sigortalar emeklileri olarak 3 ana sınıfta toplanırlar. Bunların yanı sıra tarım emeklileri, özel sigorta, banka ve benzeri işyerlerinden emekli olanlar vardır.

Ülkemizdeki emeklilerin yüzde 90’ına yakının aldıkları emekli maaşı, asgari ücret düzeyindedir. Asgari ücretin altında bile maaş alan emekliler vardır. Üst düzey bürokratlar kapsamında emekli olanlar haricinde emeklilerin maaşlarının çok düşük olduğu bir gerçektir. Bu bakımdan, cülus bahşişi hükmünde bile olsa emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde bin TL bayram ikramiyesi verilmesiyle ilgili yasa gerçekten çok isabetlidir, gecikmiş bir haktır. İnanın ki, 24 Haziran 2018 günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekili  seçimleri olmasaydı, emeklilere değil bin TL. bayram ikramiyesi, zırnık bile verilmezdi. Neyse ki, 24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimler hürmetine, emeklilerimiz bugün ve yarın ilk defa bayram ikramiyesi alacaklar. Gözleri aydın olsun, güle-güle harcasınlar, diyoruz. Unutmasınlar ki, bu para devletin hazinesinden çıkan bir paradır. Kimseye bir minnet borçları yoktur. Minnetleri sadece ve sadece Devlet Baba’yadır.

Bayram ikramiyesinin seyyanen ve bütün emeklilere eşit miktarda (bin TL) verilecek olması isabetlidir. Herkese, maaşına göre verilse, yine çok alan çok, az alan, az alacaktı. Herkes maaşına göre alsaydı, milletvekili emeklisinin alacağı bayram ikramiyesi 12 bin TL olacaktı.

Evet, emeklilerimiz bugün ve yarın ilk bayram ikramiyelerini alacaklar. 24 Haziran seçimlerine gelince, emeklilerimizin oyları elbette satılık değildir. Onlar, kime oy vereceklerini gayet iyi bilirler. Öyle bin TL ikramiyeyle tav olacak emekli hayal edilmesin…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.