Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

 (SAYIN VALİMİZ DE TAZİYEMİZE GELMİŞTİ)

Şehrimizin örf ve gelenekleri arasında ölüler için ilk üç gün düzenlenen ziyaretler vardır. Dar-ı Dünya’dan, dar-ı bakaya göç etmiş merhumların evlerinde veya camilerin taziye bölümlerinde icra edilen ziyaretlere katılanlar, ölülerin ruhları için Fatiha’yı şerifeler okur, salavat-ı şerifelerle ruhlarını taziz ederler.  Taziye etkinliklerine katılan hafızlar ise, kendilerine ayrılan köşede, sırayla Kur’an-ı Kerimden süreler okuyarak, ölülerin ruhlarına ithafta bulunurlar. Vaiz efendiler ise dini konularda uyarıcı konuşmalar yaparlar.

Şehrimizin vazgeçilmez geleneklerinden olan taziye ziyaretlerine fakir-zengin, mevki-makam sahibi farkı gözetmeden mümkün mertebe katılmak gibi bir prensibim vardır. Bu bir gerçektir ki, genelde zenginlerin, mevki ve makam sahiplerinin taziyelerine  çok kalabalık ziyaretçi katılımları olur. Çok sayıda hafız kardeşlerimiz de  Kur’an-ı kerim okumak için sıraya girerler.

Son zamanlarda katıldığım taziye ziyaretlerinde sabır ve başsağlığı dileklerimi ilettiğim taziye sahiplerinden sık-sık “Sağ olsun Sayın Valimiz de taziye ziyaretimize katılmıştı” gibi ifadelere şahit olmaktayım.

Taziye sahiplerinin buruk bir mutlulukla dillendirdikleri “Sayın Valimiz de taziyemize teşrif etmişlerdi” benzeri ifadeleri gerçekten dikkate değer, buluyorum. (Taziye sahipleri Devletin Valisinin taziyelerine gelmesini neden bu kadar önemsiyorlar) sorusunun cevabı gayet açıktır. Çünkü, Sayın Valilere DEVLET BABA gözüyle bakıyorlar, sevinçlerine ve kederlerine ortak olduklarında devleti, yanlarındaymış gibi hissediyorlar.

Özellikle valilerin halkla iç-içe olmaları, sorunlarını, sıkıntılarını ilk ağızdan duymak için taziyelerine, düğünlerine ve benzeri etkinliklerine mümkün mertebe iştirak etmeleri, devletin varlığını vatandaşlara hissettirmek açısından çok önemlidir. Bu bakımdan, mümkün mertebe halkla iç-içe olmak konusunda hassasiyetlerine şahit olduğumuz Valimiz Sayın Dr. Kemal Kızılkaya’ya hemşerilerimiz adına teşekkür ederiz.

(100 TL’YE 4 ÇEŞİT YEMEK) DERKEN!

Belediye, çok güzel bir uygulama başlattı. Millet bahçesi lokantasını (KENT LOKANTASI) adı altında hizmete açarak, 100 TL’ye dört çeşit yemek sunumu yapmağa başladı.

Merak ettim ve menüyü görmek için Millet Bahçesinin Kent lokantasına giderek, yemeğe gelen diğer hemşerilerimiz gibi self servis şeklinde sunulan hizmet çerçevesinde tabağımı elime aldım. Bir kaşık, bir çatal alarak başladığım self serviste, önce 1 çeyrek ekmek ardından, servis yapan görevliler tabağıma 1 tabak bulgur pilavı, bir kase mercimek çorbası,  içinde tek bir tavuk butu olan bir tabak, küçük pet şişeler içinde 1 ayran ve 1 su koydular. Tabağımı alarak yemeğimi yemek için boş bir masaya oturdum.

Lokantalarda en düşük yemek ücretinin 200 TL olduğu Şehrimizde 4 çeşit yemeğin 100 TL’den verilmesi elbette iyi. Ancak, işin hesabını yaptım. 1 kilo bulgurdan 15 porsiyon, 1 kilo mercimekten 25 kase çorba çıtığı düşünüldüğünde, Belediyenin bu işten zarar değil, yine de kar etmesi gerektiğini hesapladım. Kaldı ki Kent lokantasının çalışanları belediye işçileri, iş yeri kirası, elektrik, su gibi giderleri yok. İstanbul Büyükşehir belediyesi açtığı halk tipi lokantalarda 4 kişilik yemeği 40 TL’ye sunmakta.

Bizim Belediye yetkililerine tavsiyemiz, amaç halka hizmetse ya menüyü daha zenginleştirsinler, ya da ücreti düşürsünler.

Lokantalarda bir kap neden 200 TL’den satılıyor sorusunun cevabını da bir zahmet araştırarak, uygulanan yüksek tarifeleire müdahale etsinler.

TAŞLAMA

KAF DAĞININ ARDINA

ÇEKİLMİŞTİR ADALET

GERİ DÖNMESİ İÇİN

BİR ÖMER GEREK ELBET

 

ADALET DENİLİNCE

ÖMER’DİR GELEN AKLA

ÖMER GİBİ GELDİLER

DÖNÜŞTÜLER HIRSIZA

 

(DİCLE’NİN KENARINDA

KURT KAPSA BİR KOYUNU

ADALET-İ İLAHİ

ÖMER’DEN SORAR ONU)

 

DEVLETİN DİNİ OLMAZ

ADALETİN DIŞINDA

BUNU AÇIK SÖYLERİM

KUR’ANIN IŞIĞINDA

 

HER CUMA GÜNÜ NEDEN

MİMBERLERDEN OKUNUR

(İNNALLAHA YA’MURU

BİL ADL) DİYE BUYRULUR

 

ADALET HERKES İÇİN

 İSTENMELİ BİLİNİZ

İSTERKEN NE DİL, NE DİN,

NE IRK GÖZETMEYİNİZ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER