REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SEÇİM İTTİFAKI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEÇİM İTTİFAKI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
2 views
17 Ekim 2018 - 13:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Seçim ittifakı konusunda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yapmaları beklenen görüşme 16 Ekim Pazartesi günü gerçekleşti. Beştepe Sarayında bir araya gelen liderlerin basına kapalı görüşmeleri 40 dakika sürdü. Daha önce yapılan açıklamalarda, liderlerin uzlaşması halinde ittifakın çerçevesinin belirleneceği belirtilmişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, liderlerin görüşmelerinden sonra Cumhur İttifakına ilişkin yaptığı açıklamada, ittifakın ortaya koyduğu siyasal tutumun daha büyük hizmetler gerçekleştireceği konusunda mutabakat olduğuna dikkatleri çekerek:

“Cumhur İttifakı’nın kıymetinin her zaman altını çiziyoruz. Gördüğümüz gibi de hala vatandaşlarımızdan, milletimizden beklentiler devam etmektedir. Her iki parti de Cumhur İttifakı konusunda hassastır.

Birincisi bu yerel seçimlere dönük olarak ittifakın nasıl olacağını söylemiştim, heyetlerdeki arkadaşlar çalışıyorlar. Bu formüller olgunlaşırsa genel başkanlara sunulacak.

Cumhur İttifakı’nın öneminin her zaman altını çiziyoruz. Her iki partinin farklı konularda farklı yaklaşımları olabilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bilindiği gibi MHP lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan’la görüşmesinden önce yerel seçimde ittifak için aklındaki planı açıklamış ve adını da ‘siyasi kombin modeli” olarak duyurmuştu. Bu model şeklinden anlaşılan odur ki il genel meclisleri ve belediye meclislerinin listeleri oluşturulurken, her iki siyasi partiden, o seçim bölgesindeki güçlerine göre, kazanacak sırada aday adları yazılacak.

24 Haziran seçimlerinde Cumhur ittifakına karşı kurulan Millet ittifakının ise henüz açıktan bir girişimleri yok. CHP’nin büyükşehirlerde ittifak arayışına girebileceği, doğu ve güneydoğu illerinde ise HDP ile anlaşabileceği iddiaları var.

24 Haziran seçimlerinde AKP ve MHP ‘cumhur ittifakı,’ CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti de ‘millet ittifakı’ kurmuştu. Söz konusu seçimde ittifak kurulması için yasal düzenleme de yapılmıştı. Ancak önümüzdeki yerel seçimler için böyle bir düzenleme henüz yapılmış değil. AKP ve MHP ittifak konusunu liderler zirvesinde görüşürken dahi AKP’nin her il ve ilçede kendi adayını göstermeye kararlı olduğu açıklamaları yapılıyor. Ancak, kazanma olasılığı olan adaya yönelme veya AKP listelerinden MHP kökenli bir adayın gösterilmesi ihtimali de gündemde.

Evet, bundan böyle seçim ittifaklarını sık-sık duyacağız. Gönül ister ki, bütün siyasi partiler, kendi adayları ve listeleriyle seçime girsinler. Siyasi parti olmanın ve partinin kimliğini korumanın yolu budur. Siyasi partiler, ne bir başka partinin payandası olsunlar, ne de başka partilerin payandalığına ihtiyaç duysunlar.

Bizce önümüzdeki yerel seçimlerde asıl ittifakı seçmenin kendisi yapacak. Siyasi partiler ve adaylar konusunda tercihini en iyi şekilde belirleyecektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.