REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SEÇİMLER VE CEMAATLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEÇİMLER VE CEMAATLER!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
17 views
05 Haziran 2018 - 14:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ATATÜRK Türkiye’sinin düşürüldüğü duruma bakınız. Tekkeler, zaviyeler, tarikatlar sözde yasak ama günümüzde artık seçimlerde hangi cemaatin, hangi partiye oy vereceği açık bir şekilde tartışılabiliyor. Muhtelif isimler altında kendilerine yasal statü (kılıf) uyduran bu gibi kuruluşlar gazetelere, radyolara, televizyonlara ilânlar vererek, hangi siyasi partileri desteklediklerini açık bir şekilde deklare edebilmektedirler.

Menzil adı ile bilinen tarikat 24 Haziran seçimlerinde Cumhur ittifakından yana tavır koymuş bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a siyasi parti olarak da AKP’ye oy vereceğini gazete ilanlarıyla duyurdu.

Tarikata bağlı Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Semerkand Vakfı, Beşir Derneği ve Genç-Kon imzasıyla bir ilan yayımlandı.

Semerkand Vakfı, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Beşir Derneği ve Genç-Kon tarafından gazetelere verilen ilanda, seçimlerde Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verileceği duyuruldu. İlanda “24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı yürütmenin çalışmalarına güç verecek çoğunlukta bir meclis yapısını ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğimizi duyururuz” denildi.

Nurcuların Yeni Asyacılar olarak bilinen grubu kendi yayın organları olan Yeni Asya Gazetesinde 2 sayfalık bir broşür yayımlayarak, Millet İttifakı’nı destekleyeceklerini ilan etti. Yeni Asya Cemaati, geçmiş dönemlerde de istikrarlı bir şekilde DP, AP ve DYP’ye destek veriyordu.16 Nisan referandumda da “hayır” cephesinde yer almıştı.

Nurcuların diğer bir kolu olan ve Bediüzzaman Said Nursi’nin talebesi olarak bilinen Hüsnü Bayramoğlu ise 24 Haziran  seçimine dair yaptığı uzun bir açıklamada AKP’yi destekleyeceklerini açıklayarak özetle şunları söyledi:  “İşte, bir kısmına kısaca temas etmeye çalıştığım bu sebepler muvacehesinde, Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin talebeleri olarak bizler, tıpkı Üstadımız gibi, vatan, millet, Kur’ân, İslâmiyet ve insaniyet namına, Recep Tayyip Erdoğan’ı ve beraberindekileri muhafazayı ve arkasında olduğumuzu bildirmeyi ve onları bu hizmetlerinde desteklemeyi bir vazife biliyoruz.’’

Yine Nur cemaatinin kollarından olan Hayrad Vakfı da 24 Haziran seçimlerinde “Cumhur İttifakı”nı destekleyeceğini açıklamış bulunmakta. Vakıftan yapılan yazılı açıklamada “‘yerli ve milli’, ‘milletin ve ümmetin kabul edilmiş bir duası’ olarak gördüğümüz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti’nin yanında durduğumuzu ilan ediyoruz” denilmekte.

Oylarını daha önceki seçimlerde Saadet  ve AKP arasında paylaştıran İsmail Ağa cemaati ise henüz oyunun rengini açıklamamışken, İskender Paşa Cemaati’nin oylarını AKP ile MHP’ye vereceği belirtilmektedir.

Altınoluk Dergisi etrafında toplanan Erenköy Cemaati’ne bağlı Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı da seçimlere ilişkin tutumunu açıkladı. 24 Haziran seçimlerine yönelik bir açıklama yaptı. Vakıftan yapılan açıklamada özetle şöyle denildi: ‘’Liderliğini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği yönetim, başkanlık sisteminin de devreye girmesiyle güçlenerek yoluna devam etmelidir. Zira bu kadro bugüne kadar Vatanın birlik ve bütünlüğünü hakkıyla savunmuş, dışa bağımlılığa dur deyip milli ve yerli sanayiye hız vermiş,Dinine, vatanına, milletine ve tarihine sadık bir nesil yetiştirmenin derdine düşmüş, Ümmetin mazlumlarının yanında olmuş, İnsan hak ve hürriyetlerini her alanda genişletmiş, Kudüs başta olmak üzere ümmetin değerlerini korumaya çalışmış, ve haklı olarak ümmetin umudu olmuştur. Bu umudun devamı için tek yürek halinde bu yürüyüşün yanında olmayı bir borç biliyor, ümmetin ve insanlığın maslahatı için gece gündüz çalışan bu kadroya karşı teşekkür ve dua halinde olduğumuzu kamuoyuna saygıyla arzediyoruz.’’

Daha önceki seçimlerde Demokrat Parti ve MHP’ye oy veren Süleyman Efendi Cemaati’nin bu seçimlerdeki tavrı henüz bilinmiyor. MHP, Cumhur İttifakı’nda; DP ise bu seçimlerde Millet İttifakı içinde yer alıyor. Ayrıca Cemaate yakınlığıyla bilinen pek çok kişinin geçmiş seçimlerde AK Parti’ye oy verdiği de bilinmekte.

Mustafa İslamoğlu liderlindeki Akabe Vakfı cemaati geçmiş dönemde siyasi partilere olumlu yaklaşmayıp sandığa gitmiyordu. Son zamanlarda Erdoğan’a yakın olduğu ifade edilse de 24 Haziran’da kimi destekleyecek konusundan henüz bir açıklama yapılmadı.

Bir dönem Necmettin Erbakan ile yakın ilişkide olan Adnan (Oktar) Hoca, son dönemde “Tayyip Hocam” dediği Erdoğan ve AKP’ye sıcak mesajlar gönderiyor. Ayrıca 24 Haziran seçimlerinde Erdoğan’ı destekleyeceklerini ekranda ifade etmişti.

Genel merkezleri İstanbul Halkalı’da bulunan Caferiler, Şii mezhebine mensup. İstanbul’dan sonra Kars, Iğdır, Bursa, Ankara, Manisa, İzmir gibi büyük şehirlerde kayda değer varlıkları mevcut. Türkiye’nin Suriye politikasından dolayı AKP’ye oy vermiyorlar. 2012’den beri CHP’ye destek veriyorlar. 2014 cumhurbaşkanı seçimlerinde çatı adayı olan Ekmelleddin İhsanoğlu’nu desteklemişlerdi.

Kadiri Tarikatı’nın İcmal Kolu’nun lideri Haydar Baş, çalışmalarını Bağımsız Türkiye Partisi adıyla sürdürüyor. Görüşleri Doğu Perinçek’le örtüşen, ulusalcı bir grup. 24 Haziran’da seçimlere parti olarak katılmıyor ama “Millet İttfakı”nı destekleyeceği ifade ediliyor. Haydar Baş Grubu 2014’te çatı adayı Ekmelleddin İhsanoğlu’ya destek vermişti.

Furkan Vakfı Genel Başkanı Alparslan Kuytul cezaevinde. Vakıf geçen sene partili cumhurbaşkanlığını da içeren anayasa değişikliğini eleştirerek, “Bu kadar yetki bir insana verilir mi?” demişti.

Her ne kadar Mustazaflar dernekleri kapatılmış olsa da faaliyetleri sürüyor. 24 Haziran seçimlerinde HÜDA PAR’ın bağımsız adaylarını destekleyecekleri belirtiliyor.

Cerrahiler’in ise AK Parti’ye yakın durdukları söyleniyor.

Evet, Türkiye Cumhuriyetinin düştüğü durum işte budur. FETÖ gitti diye sevinmemize gerek yok. Yerini almaya aday nice cemaatlerimiz var!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.