REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SEÇİMLERDEN SONRA EKONOMİK TUFAN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEÇİMLERDEN SONRA EKONOMİK TUFAN!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
10 views
18 Haziran 2018 - 15:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de ekonominin ne durumlara geldiğinin en bariz göstergesi döviz kurları ile altın fiyatlarındaki yükseliştir. Son bir ay içinde alınan bütün önlemlere ve Merkez bankasının faizi yüzde 18’ler düzeyine yükseltmesine karşılık, iniyor gibi görünen döviz kurları ve altın fiyatları yine yükselişe geçti. Bu satırlar yazıldığında 1 ABD doları 4,72, TL’ye, 1 EURO 5,48 TL’ye yükselmişti. 1 Cumhuriyet altının fiyatı ise 1.295 TL olmuştu.

Maliye eski bakanlarından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Batman’da  siyaset ve ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde bulunduğu basın toplantısında doların bütün dünyada yükseldiğini, Türkiye’deki durumun da bundan kaynaklandığını öne sürerek:

“Amerika’da faizler yükseliyor. Amerika Merkez Bankası, daha önce bastığı paraları şimdi piyasadan çekiyor, yani bilanço küçültüyor. Bunun üzerine Amerika’da bir vergi reformu yapıldı. Aslında vergi reformu demek, vergi indirimi. O da bütçe açığını artırdı. Artan bütçe açığını finanse etmek için Amerikan hazinesi daha çok dolara borçlanıyor. Bir taraftan Amerikan Merkez Bankası dolar likiditesini kısıyor, faizini yükseltiyor, bir tarafta ise Amerika hazinesi daha çok dolar talep ediyor. Bu da küresel dolar likitidesini olumsuz etkiyor. Yıl başından bu yana, dolar tüm para birimleri karşısında değer kazandı. Dolayısıyla birinci trend dış kaynaklı. Bu politika çerçevesinde ikinci faktör de, Türkiye tabii petrol fiyatlarında artışta olumsuz etkilenen bir ülke. Yani Türkiye’nin gerek enflasyonu gerekse cari açığı, artan petrol fiyatları nedeniyle olumsuz etkilendi. Bu da yatırımcı beklentilerine olumsuz yansıdı. Üçüncü olarak tabii ki bir seçim arifesindeyiz” buyurmuş.

Mehmet Şimşek’in, dolardaki artışı ABD’deki ekonomik durumla bağlantılı göstermesi iyi de, o zaman diğer döviz kurları (EURO ve diğerleri) neden yükseliyor. Altın fiyatları neden tavan yaptı, diye sormak gerekmez mi!

Muhalefetin ısrarla sorduğu ve cevabını alamadığı bir soru var. Vatandaşlar olarak bizler de bu sorunun cevabını merak ediyoruz. Soru şu: “Eğer Türkiye’de ekonomi tıkırında idi ise, neden erken seçimlere gidildi. Erken seçime gidildiyse, neden hala ekonomi tıkırında deniliyor!”

Bakın, şimdiden söyleyelim. 24 Haziran sonrasında kim iktidara gelirse gelsin, ekonomik açıdan sözün tam anlamıyla TUFAN YAŞANACAKTIR. Ve HALİYLE KEMER SIKMAK yine namuslu vatandaşlara düşecektir. Demedi, demeyin…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.