REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SEÇİMLERE GÜNLER KALA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEÇİMLERE GÜNLER KALA!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
15 views
09 Haziran 2018 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kimilerine göre ERKEN, kimilerine göre BASKIN olarak nitelendirilen seçimlere artık sayılı günler kaldı. Hani (Göz açıp, kapayıncaya kadar) diye bir deyimimiz var ya! Ayniyle öyle. Göz açıp kapayıncaya kadar bir de bakacağız ki 24 Haziran gelmiş, çatmış, sandıklar önümüze konulmuş!

İşin gerçeği şu ki, 24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimler, bugüne kadar yapılmış seçimlerden çok daha farklıdır. Bu seçimler  yüz yıllık cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimleri olacaktır. Çünkü bu seçimlerin hedefinde mevcut sistemin, bir başka ifadeyle rejimin değiştirilip, değiştirilmemesi kararının verilmesi vardır.

Seçimde, belli başlı iki ittifak vardır. Seçim, adına (CUMHUR İTTİAKI) denilen grup ile (MİLLET İTTİFAKI) adı altında bir araya gelen siyasi partilerin kıran-kırana bir yarışı şeklinde tecelli edecektir. Cumhur ittifakı, mevcut rejimi değiştirerek Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini getirmek  isterken, Millet ittifakı mevcut rejimin korunmasından yanadır. Cumhur İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Millet ittifakının ise 3 Cumhurbaşkanı adayı bulunmaktadır. Bunlar CHP’li Muharrem İnce, İYİ Partili Meral Akşener ve Saadet Partili Temel Karamollaoğlu’dur. Bunların haricinde HDP’li Selahattin Demirtaş ile Vatan Partili Doğu Perinçek de, partileri adına Cumhurbaşkanlığı yarışına soyunmuşlardır.

24 Haziran’da hiçbir Cumhurbaşkanı adayı yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, ikinci seçim 8 Temmuz 2018 tarihine, yani 2 hafta sonrasına ertelenecektir. İkinci tur seçime, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılan 6 adaydan en çok oy alan 2 kişi katılacaktır.

24 Haziran’da yapılacak seçimde cumhurbaşkanı seçimi yanında, bir de 27. Dönem milletvekilliği seçimleri gerçekleştirilecektir. Bu seçimlere ittifak halinde girecek gruplar dışında HDP, HÜDA PAR ve Vatan Partisi kendi başlarına seçimlere katılacaklar. Dolayısıyla bu partilerin yüzde onluk BARAJ SORUNLARI olacaktır. Seçimlere ittifak halinde ve iki grup olarak katılacak siyasi partilerin ise baraj sorunları olmayacaktır. Bu açıdan bakıldığında, milletvekili seçimlerinde açık bir haksızlık kendisini göstermektedir. Seçimlere yalnız başlarına katılacak siyasi partilerden HDP’yi, hiçbir ittifak içine almaya cesaret edemezken, Vatan partisi ve Hüda Par’ın kendileri hiçbir ittifakta yer almak istemediler.

Evet, seçimlere sayılı günler kaldı. Bakalım seçmen vatandaşlarımızın kararları ne olacak. Parlamenter sisteme devamdan yana mı, yoksa tek adam rejimi olarak yorumlanan Cumhurbaşkanlığı seçim sistemine mi onay verecekler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.