REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SEÇİMLERLE İLGİLİ BİR SİİRT ANEKDOTU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEÇİMLERLE İLGİLİ BİR SİİRT ANEKDOTU!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
20 views
02 Haziran 2018 - 14:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Haziran seçimlerine artık günler kaldı. Seçimlerle gerilen atmosferden çıkarak, yine seçimle ilgili aklımıza gelen bir Siirt anekdotunu anlatalım istedik. İstedik ki sıkıntılar içinde artık gülmeyi unutmuş olan okuyucularımızı biraz olsun tebessüm ettirelim.

Anekdot şu:

Zengin bir adam, öleceğine yakın oğlunu yanına çağırarak eline bir kese altın tutuşturur ve vasiyette bulunur:

-Bak oğlum, dünyanın en aptal insanı bulup, içi altın dolu bu keseyi ona vereceksin!

Babası öldükten sonra, vasiyetini yerine getirmek isteyen oğlu (dünyanın en aptal insanını ben nasıl bulacağım) diye şaşırır, kalır. Bunun için adeta seyyah olup gezmeğe başlar. Adamın yolu bir gün Siirt’e düşer. Şehirde dolaşırken, bakar ki, bir eşeğin üzerine ters olarak bindirilmiş, yüzü karartılmış, eşeğin kuyruğu eline tutuşturulmuş biri var. Büyük bir kalabalık eşeği dehlemekte. Merak ederek, kalabalıktan birine durumu sorar. Cevap verirler:

-Bu bizim eski başkanımızdı. Şimdi düşürüldü. Adetimize göre, düşen başkanlar yüzleri karartılarak bu şekilde bir eşeğe ters bindirilir ve ellerine eşeğin kuyruğu verilerek, bütün şehir dolaştırılır.

Bu söylenenler karşısında hayrete düşen adam, geç olduğu için geceyi Siirt’te geçirir. Ertesi gün kalkıp çarşıya çıktığında bakar ki, küheylan bir ata bindirilmiş gayet güzel giyimli biri, etrafında büyük bir kalabalıkla, gerdeğe götürülen damatlar gibi büyük tezahüratlarla bir yerlere götürülmekte. Yine merak eder ve sebebini sorar. Ona derler ki:

-Bu bizim yeni başkanımızdır. Şehrimizin adetlerine göre, onu ata bindirir, şehri gezdirdikten sonra, tezahüratlarla makamına götürürüz.

Bu cevabı alan adamın aklına dank eder. Kalabalığa katılır. Yeni başkan makamına götürülüp, tebrikat faslı başlayınca, kendisi de tebrikatçılar arasına katılır. Sırası gelince, babasının vasiyeti olan altın dolu keseyi başkana verir. Başkan:

-Bu nedir?diye sorunca, cevap verir:

-Babamın vasiyetidir. ‘Dünyanın en aptal adamını bul ve ver’ demişti. Ben de sana veriyorum!

Bu cevaba hayli sinirlenen Başkan:

Sen bana nasıl aptal dersin! deyince adam sözünü esirgemez:

-Günü gelince başkanlıktan düşeceğini, yüzünü karartarak bir eşeğe ters bindirilip, kuyruğunu eline vereceklerini bile bile başkan olmayı göze aldığına göre, aptal değil de nesin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.