REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SEÇMENLER, YİNE KIYMETE BİNECEK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEÇMENLER, YİNE KIYMETE BİNECEK!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
21 Mayıs 2018 - 14:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimlerine katılmak için siyasi partilerden aday adaylığa başvuranlardan kimlerin adaylığa münasip görüldüğüne yönelik günlerdir genel başkanlarla diğer parti organları tarafından sürdürülen mesai son buldu ve aday listesini birkaç gün öncesinden sunan MHP’den sonra diğer siyasi partiler de bugün aday listelerini Yüksek Seçim Kuruluna ibraz etmiş olacaklar.

26 Mayıs’ta Resmi Gazete’de ilan edilecek olan geçici milletvekili adaylarına olası itirazların bir gün sonra ele alınarak değerlendirilmesini müteakip kesinleşecek aday listeleri Resmi Gazete’nin yanı sıra Basın kuruluşlarından da duyurulmuş olacak ve böylece günlerdir Ankara’da koşturdukları belirtilen aday adaylarından adaylığa terfi etme şansı bulanlar, seçim bölgelerine dönüş yaparak seçmenlere şirin görünmeye ve gerekirse vaatlerde bulunarak oylarını almanın gayreti içine girme çalışmasını başlatacaklardır..

Yazımı karalarken, ilimizin AKP ve HDP’den aday adaylık için başvuranlardan kimlerin adaylığa terfi ettirildikleri net şekilde gün ışığına kavuşmamıştı ama olası ihtimallerden söz ediliyordu. Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarının milli iradeyle örtüşmeyen mevzuatlarında gerekli değişiklikler yapılmadığından, bu seçimde de siyasi parti genel başkanları ile partilerde söz sahibi olanların uygun mütalaa ettikleri kişiler adaylığa getirileceklerdir ve tabii ki aday sıralaması da aday listesinde yer alanlar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü, bazı illerimizde yer aldıkları aday sıralamasında kazanma şansı bulunmayanlar olacaktır. Haliyle de kazanma şansı olan sıralarda yer alanlar daha çok koşturacaklardır.

Bakalım; ilimizde siyasi partilerden aday adayı olup adaylığa terfi edenler, seçmen vatandaşları dolaşıp kendilerine şirin görünmeye çalışarak oylarını isterlerken ne diyecekler? Örneğin; “Geçmişte yaptığım hizmetler, gelecekte yapacaklarımın teminatıdır…” veya; “İlimizin sorun ve beklentilerini duyurmak için azami gayreti gösterdiğimi biliyorsunuz. Bu nedenle sizlerden hakkımı istiyorum…”  ya da; “Şimdiye kadar kim ne yaptı ki, bir de  beni  deneyin. Onlardan farklı olduğumu göstereceğim…” ve benzeri söylemler dile getirilecek mi?

Milletin vekilliğini bihakken yerine getirmek, öyle kolay bir iş değildir. Bu bakımdan, seçmenlerin en önemli kriterlerinden biri, mevcut siyasi koşullarda adaylardan kimlerin büyük bir cesaret gösterebileceği olacak sanırım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.