Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

SEFERBERLİK KARARI ALMAK YETKİSİ ARTIK TEK BAŞINA, CUMHURBAŞKANINDA!

Tarafsız bir makam olması gereken CUMHURBAŞKANLIĞI yanında AKP Genel Başkanı olmak da öyle anlaşılıyor ki, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı kesmemiş. Şimdi de tek imzasıyla seferberlik ilanı düzenlemesinde yetkinin  Cumhurbaşkanı’nda olmasına dair Yönetmelik yayımlattı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, “Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü” yürürlükten kaldırıldı yerine “Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği” getirildi. Düzenlemeyle, daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla alınan seferberlik ve savaş hali ilanı kararı resen Cumhurbaşkanı tarafından alınabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 1990 yılında yürürlüğe giren “Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü” yürürlükten kaldırıldı. Yerine “Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği” yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle, daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla alınan seferberlik ve savaş hali ilanı kararı bundan böyle artık Cumhurbaşkanı tarafından resen alınabilecek.

22 Mayıs 2024 gün ve 32553 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan beş satırdan ibaret 8510 karar sayılı (YÖNETMELİK) şöyle:

24/5/1990 tarihli ve 90/500 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğü konulan “Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü”nün yürürlükten kaldırılmasına ve ekli “Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği”nin yürürlüğe konulmasına, 4/11/1983 tarihli ve 2941 sayılı Seferberlik ve Savaş Hali Kanununun 19 uncu maddesi ile 25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Askeralma Kanununun 57’nci maddesi gereğince karar verilmiştir. 21 Mayıs 2024

Recep Tayyip ERDOĞAN/CUMHURBAŞKANI

Bu yönetmeliğe göre savaş ilanı dahil ülke ve millet olarak devletin tüm güç ve kaynaklarının, başta askeri güç olmak üzere, savaşın ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanması, toplanması, tertiplenmesi ve kullanılmasına ilişkin bütün faaliyetlerin, hak ve hürriyetlerin kanunlarla kısmen veya tamamen sınırlandırılması, tüm güç ve kaynakların kullanılması doğrudan Cumhurbaşkanının yetkisinde olacak.

Savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, ayaklanma olması, vatan veya cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın veya ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten ve dıştan tehlikeye düşüren davranışların ortaya çıkması hallerinde, Cumhurbaşkanı genel veya kısmî seferberlik ilânına resen karar verebilecek.

Anımsayalım, ekonomiyi düzeltmek için Sayın Erdoğan 4 Nisan 2022’de “Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” buyurmuştu. Ekonomimizin durumu ortada.

Evet, savaş kararı almak dahil seferberlik ilan etmek yetkisi artık yalnız ve yalnız  Sayın Cumhurbaşkanında.

Ne diyelim, haydi hayırlısı olsun!!!

Formun Altı

TAŞLAMA

KARDEŞİNİZE YETKİ

VERİN, GÖRÜN O ZAMAN

KALKINMAK NASIL OLUR

DEMİŞ İDİ BİR ZAMAN

 

YETKİYİ VERDİK GÖRDÜK

KALKINMAYI GERÇEKTEN

ENFLASYON YÜZDE YÜZÜ

AŞTI YÜZDE YETMİŞKEN

 

PADİŞAHLARIN BİLE

SADRAZAMLARI VARDI

ÖNEMLİ KONULARDA

MUTLAK DANIŞIRLARDI

 

HATADAN MÜNEZZEH YOK

BİL ALLAH’TAN BAŞKASI

PEYGAMBERLERİN DAHİ

OLMUŞ NİCE HATASI

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER