REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ŞEHİT GAZİ EĞİTİM SENDİKASI GENEL BAŞKANI TAYYİP DALGIN’DAN SERT ÇIKIŞ; ÖĞREMENLERİN HAKKI YENİLMEMELİDİR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ŞEHİT GAZİ EĞİTİM SENDİKASI GENEL BAŞKANI TAYYİP DALGIN’DAN SERT ÇIKIŞ; ÖĞREMENLERİN HAKKI YENİLMEMELİDİR
88 views
02 Ocak 2022 - 12:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şehit Gazi Eğitim sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına çağrımızdır.

Öğretmenlik mülakatı kaldırılmalıdır..

Öğretmen atamalarında mülakat kaldırılmalı, itirazlar dikkate alınarak mağduriyetler giderilmelidir.

Şehit Gazi Eğitim sendikası Genel Başkanı Tayyip Dalgın öğretmen istihdamında uygulanan mülakat sürecine ilişkin açıklama yaptı. Mesajında mülakatın başlı başına bir sorun alanına dönüştüğünü ve KPSS puan üstünlüğüne göre istihdamın yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Dalgın, uygulamanın meclise sevk edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle kaldırılması gerektiğini belirtti.

“ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKAT KALDIRILMALI, İTİRAZLAR DİKKATE ALINARAK MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR

Dalgın, sözleşmeli öğretmen istihdamında uygulanan mülakat süreci, adaletsizliklere sebep olduğu, adayların mağdur edildiği yönünde şikâyetlere zemin hazırlamakta, sosyal adalet ilkesinin ihlal edildiği algısını doğurmaktadır. Şehit Gazi Eğitim sendikası hak, hukuk ve adalet için mücadele edecektir.

Bugüne kadar yapılan uygulama göstermektedir ki, öğretmen atamalarında mülakat, öğretmen adayının mesleki bilgi ve mesleki yeterlik düzeyini ölçmeyi öncelememekte, adayın öğretmenlik mesleğine uygunluğunu ve yetkinliğini değerlendirememekte, öğretmen yeterliliklerinin ve eğitim-öğretimin niteliğinin artırılmasına herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, sürecin şeffaf ve denetlenebilir bir tarzda yürütülememesi, gerçekte mülakatın istenen amacı sağlamadığını, başlı başına bir sorun alanına dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Bu nedenle, mülakat yerine, daha adil, hakkaniyetli bir uygulama olan ve toplum vicdanında karşılığı bulunan KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu istihdam yapılmalıdır.

Terör örgütlerine mensubiyeti veya iltisakı bulunan kişilerin kamu görevlisi olması, dahası çocuklarımızın bu kişilere emanet edilmesi elbette kabul edilemez. Ancak, bu idari tedbirin amacından uzaklaştırılarak kamu vicdanını yaralayacak ve kamu yönetiminin hukuk devletine bağlılığını sorgulatacak tarzda bir ‘aday eleme aracına dönüştürülmesinden kaçınılması da elzemdir.

Bu bağlamda, öğretmen adaylarına bilgi edinme hakkı ve hak arama özgürlüğü çerçevesinde, gerek güvenlik soruşturması eksenindeki idari kararlara gerekse mülakat sonuç ve gerekçelerine dair yargı denetimine elverişli bir bilgilendirme yapılması gereklidir.

Şehit Gazi Eğitim sendikası olarak, başından itibaren itiraz ettiğimiz sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat uygulaması, meclise sevk edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle yürürlükten kaldırılmalıdır.

Mülakat uygulamasından kaynaklanan şikâyetler gündeme alınmalı, öğretmen adaylarının itirazları bir an önce neticelendirilmeli, devlet üzerine düşeni yapmalıdır dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.