Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DESTANI

Bilindiği gibi 18 Mart günleri Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü olarak kutlanır. Çanakkale, şanlı tarihimizin en büyük destanlarından biridir. Bütün dünyaya (ÇANAKKALE GEÇİLMEZ) deyimini söyleten bu destan onbinlerce yiğidin kanlarıyla yazılmıştır. Çanakkale Destanı büyük Türk Milletinin mübarek kanıyla yazdığı destanların başında gelir. Bu öyle bir destandır ki YOKSULLUKLAR VE YOKLUKLAR İÇİNDEKİ BİR MİLLETİN, İMAN GÜCÜYLE NASIL MAĞRUR VE DONANIMLI YEDİ DÜVELDEN MÜTEŞEKKİL BİR ÇOĞUNLUĞU MAĞLUP ETTİĞİNİN İSPATIDIR.

Çanakkale savaşlarında, vatanımız sınırları içinde şehidi olmayan il, ilçe hatta kasaba ve köy yoktur dersek yalan olmaz. Genel bir söylentiye göre Çanakkale Savaşlarında verilen şehit sayısı 250 bin olarak telaffuz edilse bile, Genelkurmay Başkanlığının verilerine göre 57 bindir. Şehit sayısı ister 250 bin, ister 57 bin olsun, her iki sayı da oldukça yürek yakıcıdır. Yine Genelkurmay Başkanlığı arşivlerine göre Çanakkale savaşlarında şehit olan Siirtli kahramanların sayısı 40’tır. Yüzde yüz şehit olacaklarını bile bile, düşmanlara karşı göğüslerini siper eden ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, ölümsüz milletimizin gurur abideleridir.

Bu millet, sadece Çanakkale’de değil, evvelinde de çok şehitler vermiştir, bugün de şehitler vermeğe devam etmektedir. Vatanımızın bekasının, aziz şehitlerin kanları pahasına olduğunu asla unutmayalım. Bütün Şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anarken, şehitler defterinin hep açık kalacağına ve hiç kapanmayacağına inancımızı vurgulayalım.

Şehitlik kavramı çok kutsaldır. Dinimize göre, Peygamberlikten sonra gelen en yüce mertebedir. Şehitler de kendi aralarında sınıf, sınıftır. Şehitlik mertebeleri tıpkı askerlikte olduğu gibi erden, mareşale kadar değişiklikler arzeder. Yani, şehitlerin er rütbesinde olanı var, mareşal rütbesinde olanı.

Şehitlerin en ulvisi Allah, vatan, namus uğrunda savaşırken can verendir. Yine dinimizin kurallarına göre, zulmen öldürülen, çöken bir duvar altında kalan, yanarak ölen, suda boğulan ve hatta doğum yaparken can veren kadın dahi şehit sayılır.

Meydana gelen toplumsal olaylarda can verenler de, şehit mertebesindedirler. (Zulme karşı susan, dilsiz şeytandır) düşüncesinden yola çıkarak toplumsal tepkilere katılan insanlar da, elbette şehit sayılırlar. Ancak, ortalığı karıştırmak, fitne, fesat ve provokasyon için toplumsal olaylarda yer alanların ölmeleri durumunda şehitlikle bir alakaları olmayacağı gibi, ahret alemine murdar olarak giderler.

Çanakkale Zaferi gibi bir zafer, elbette şairlerimizi de duygulandırmış ve bu eşsiz kahramanlığın destanını destanlaştıran şiirlerin vücut bulmasına yol açmıştır.  Çanakkale Zaferiyle ilgili yazılmış en vurgulayıcı destan şüphesiz İSTİKLAL MARŞIMIZIN da yazarı olan Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’un (ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE) adı altında edebiyatımıza kazandırdığı şaheseridir. Bu destan sayesindedir ki, Çanakkale Şehitlerinin kahramanlıkları adeta yüreklerimize kazınmıştır. Mehmet Akif’in bu destanını bilmeyen, okumayan yoktur, dersek yalan olmaz. Bu öyle bir destan ki okuduğumuz zaman kendimizi adeta ÇANAKKALE SAVAŞLARININ içinde bulmaktayız.

Çanakkale Zaferinin yıldönümünde, Siirtli Halk Şairi Ahmet ARITÜRK’ÜN (AŞKIN KİTABI) adını verdiği şiir kitabında ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE İTHAFEN YAZDIĞI ŞİİRLERİ okuyucularımızın dikkatlerine sunuyoruz:

ÇANAKKALE ŞEHİDİNE

SELAM OLSUN, SELAM OLSUN

ANADOLU YİĞİDİNE

SELAM OLSUN, SELAM OLSUN

BU GÜLLEYİ KİM TAŞIYA

SELAM SEYİT ONBAŞIYA

VATAN İÇİN UĞRAŞIYA

SELAM OLSUN, SELAM OLSUN

SELAM NUSRAT GEMİSİNE

ZABİTİNE, NEFERİNE

MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNE

SELAM OLSUN, SELAM OLSUN

ARAB’A, LAZ’A, ÇERKEZ’E

YEDİ DÜVELDEN HERKESE

TÜRK AHMED’E, KÜRT MEHMED’E

SELAM OLSUN, SELAM OLSUN

HAYDİN KALKALIM HALAYA

ŞEHİTLİK İÇİN SIRAYA

ŞARAPNELDEN BU YARAYA

SELAM OLSUN, SELAM OLSUN

ÂBİD SELAM OLSUN BİZE

MÜSLÜMAN, TÜRK HEPİMİZE

ÖLÜMÜZE, DİRİMİZE

SELAM OLSUN, SELAM OLSUN

 ***

BEYHUDE UĞRAŞMA, ŞAŞKIN KEFERE

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

MEHMETÇİĞİM SİPER ETMİŞ GÖĞSÜNÜ

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

HER NEFER BİR DESTAN OKUYABİLSEN

KAL’ASI İMANDIR ANLAYABİLSEN

İT SÜRÜSÜ GİBİ NE BU ÜŞÜŞMEN

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

GELDİĞİN GİBİCE DÖNERSİN GERİ

SİLÂHA GÜVENEN GAFİL SERSERİ

TOPUN İNLETSE DE GÖĞÜ VE YERİ

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

DESTANLAŞTI BURDA BİR NİCE YİĞİT

KİMİ GAZİ OLDU, KİMİSİ ŞEHİT

BİZ, TARİHİ TUTTUK BU İŞE ŞAHİT

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

BEDİR GAZASINA BENZİYOR İNAN

ZİRÂ İSLÂMİYET HEDEFTE OLAN

GÖĞÜSLERDE VARKEN BU KAT-KAT İMAN

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

SİPERDEN ÇIKARKEN MEHMED TEKBİRLE

İNLEDİ YER VE GÖK KULAK VER, DİNLE

GELME KÂFİR GELME, ÖFKEYLE, KİNLE

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

ÂBİD, ÇANAKKALE DESTANDIR, DESTAN

KAN İLE YAZILMIŞ BU DESTAN, İNAN

YEDİ DÜVEL GELDİ, DÖNDÜ BURADAN

ÇANAKKALE DERLER, GEÇİLİR Mİ HİÇ

***

Sözün özü: Çanakkale’de geçit verilseydi, Kurtuluş Savaşlarından önce Türkiye işgal edilmiş olacaktı. (ÇANAKKALE GEÇİLMEZ) deyimini tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Paşa (ATATÜRK) olmak üzere Çanakkale Savaşlarına katılan ve kanlarıyla destanlar yazan şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anarak, yazımızı noktalıyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER