Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şehrimizin Eski Tarihi Çeşmeleri  İhya Edilmeli

Geçmiş yıllarda Şehrimizde içecek SU İHTİYACI sebil için VAKIF OLARAK  yapılmış çeşmelerden temin edilirdi. En büyük hayratlar ve vakıflar arasında sebil için yapılmış çeşmeler vardı. 50-60 yıl öncesinde Şehrimizde Aynsalip, Tarmol, Sor, Ğarrara, Istut gibi hayrat için yapılmış çukur çeşmeler bulunmaktaydı.

Geçmiş yıllarda Şehrimizde içecek

Bu çeşmelerin önleri su almak isteyen vatandaşlarla ve özellikle SAKALARLA DOLUYDU. Şimdi, içeceğimiz su bile paralı. Şehir şebekesinden verilen suyun sağlık açısından pek güvenilir olmadığına kanaat getiren hemşerilerimiz (tabii orta halliler ve zenginler) damacanalarla veya PET şişelerle içme suyu alarak  ihtiyaçlarını karşılamağa bakıyorlar. Kış mevsiminde, su tüketimi nispeten düşük amma, yaz aylarında, damacanalarla su almak, mali yönden bir hayli külfetli olacak. Hele, aile biraz kalabalıksa, içme suyuna ödenecek faturalar ona göre karmakta. Bir damacana su 90-100 TL arasında satılıyor.

Peki, Şehrimizdeki tarihi çeşmelerin durumları nedir, hiç bakımları yapılıyor, hatta yerleri ve kaynakları biliniyor mu! Belediyenin, eski çeşmelere el atmak ve tarihi açıdan canlandırmak adına bir çalışması olacak mı! Bu arada, yeni yapılan ve Şehir Şebekesinden su verilen dandik çeşmelerden bazılarının bile tahrip edilmiş oldukları gözlemlenmekte. Bunlara örnek  Mehmet Emin Kılıççıoğlu Parkının ihata duvarının önündeki kaldırımda bulunan çeşmenin durumunu anımsatalım. Tahrip edilmiş bu çeşmeden artık su akmıyor. Yarım litre pet su şişelerinin 10 TL’ye satıldığını anımsatarak, içecek su ihtiyacı için bu dandik çeşmelere olsun sahip çıkılması gerektiği konusunda ilgililerin dikkatlerini çekiyoruz.