REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ŞEHRİMİZİN YUKARI SEMTİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BEKLİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ŞEHRİMİZİN YUKARI SEMTİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BEKLİYOR
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
12 Ekim 2017 - 15:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir zamanlar ilimizin en gözde yerleşim alanı olan ve şimdi “Yukarı Siirt” olarak ifade edilen alanların, Kentsel Dönüşüm olarak değerlendirilmesi beklentisinden ses seda çıkmadığına değinen bazı hemşerilerimiz bu konuyu sürekli olarak gündemde tutmamızı temenni ettiklerinden, bir kez daha ilgililerin dikkatine sunmayı bir görev addettim.

6306 sayılı “Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi” Hakkındaki Kanun; ekonomik ömrünü doldurmuş, afet riski taşıyan yapıların yenilenmesini öngörmektedir ve ülke genelinde bu kanundan en az istifade eden illerin başında  Siirt gelmektedir. Deprem uzmanlarına göre ilimiz, birinci derecede deprem bölgesinde yer alıyor ve şehrimizin yukarı kesimlerindeki binalar ekonomik ömürlerini doldurduğu gibi, afet riski taşımaktadırlar ama bu yerleşim alanının “Kentsel Dönüşüm” kapsamında değerlendirileceğine yönelik ifadelerin hayata geçirilmesine yönelik bir adım atılmış değildir ve buralarda ikamet eden vatandaşlarımız, bundan üzüntü duymaktadır.

Siirt’te Kentsel Dönüşüm kapsamında gerçekleştirilen tek icraat “Yerinde Dönüşüme” yönelik olmuştur. Kentsel Dönüşüm projesinin kapsamında yer alan “Yerinde Dönüşüm” projesi, depreme dayanıklı olmayan müstakil binaları depreme dayanıklı konuma getirmeyi amaçlıyor ve ilimizde bu kapsamda değerlendirilen bina sayısı oldukça azdır. Yani, Kentsel Dönüşüm Projesinden yararlanmayan illerin başında Siirt gelmektedir ve bu durum üzdüğü gibi, düşündürmektedir.

Siirt’imizin yukarısında yer alan semtlerin ekonomik ömürlerini doldurduğu ve afet riski taşıdıkları sayın ilgililerin de malumudur. Bu beklentiye yönelik daha önce yapıldığı belirtilen girişimlerin akıbeti ile ilgi açıklama yapılmadığından durumun ne olduğunu bilmediklerini belirten hemşerilerimiz; “Kentsel Dönüşüm hizmetinin ifasında  öngörülen uygulama alanı için ikamet ettiğimiz semtler biçilmiş kaftandır ve Allah korusun ani bir afet yaşandığı taktirde çok ağır şekilde can ve mal kaybına uğramamız ihtimali yüksektir. Bunun içindir ki, muhterem ilgililerin Siirt’in yukarı semtlerinde yer alan binaların Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ele alınmalarını sağlamaya yönelik ciddi ve ısrarlı gayret göstermelerini temenni ediyoruz…” diyorlar.

İlimizin Kentsel Dönüşüm Projesi’nden en az yararlanan bir il olduğunun altını çizerek “Yukarı Siirt” denilen yerleşim alanlarında ikamet eden hemşerilerimizin bu kapsamda değerlendirilme  beklentilerine bir kez daha sayın ilgililerin önemle dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.