REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ŞEHRİN GİRİŞİNE VURULAN SEKTE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ŞEHRİN GİRİŞİNE VURULAN SEKTE!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
18 views
17 Ekim 2020 - 14:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni PTT Binasının inşaatı tamamlandı. Herhalde yakın bir zamanda taşınma işlemi gerçekleştirilecektir. Bilindiği gibi bugün PTT’nin geçici olarak iş yaptığı bina geçmiş yıllarda Adliye teşkilatı için inşa edilmiş, adliye yeni binasına taşınınca da Önce Tapu Kadastroya, ondan sonra da PTT’ye geçici olarak devredilmişti.

Demokrasi Meydanının bitişiğinde olan Emniyet Müdürlüğü eski hizmet binası ile adalet teşkilatı eski binasının da yıktırılarak, meydana ilavesi yerinde bir karar olacaktır. Bu arada bugün Tarım İl Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan Defterdarlık eski hizmet binasının da yıktırılarak, projeye ilave edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ama öyle tahmin ediyoruz ki, projenin ikinci aşaması asgari 2-3 yıl sonraya sarkacak. Bu arada, yine Demokrasi Meydanına bitişik Ziraat Bankası eski hizmet binasına ait arsanın da cami olarak değerlendirilmesi çalışmalarına başlanmış bulunuylor.

Bütün bu çalışmaların Şehrin girişinin güzelleştirilmesine katkı sağlayacağı muhakkatrı. Şehrin girişinin güzelleştirilmesinden söz açılmışken, Kent Meydanı kadar, hatta ondan bile önemli bir konuyu anımsatmakta yarar gördük. Şehrin girişinde yan yana duran İş Bankası ve Özel İdare binaları gerçekten birer ucube gibi, onların arkasındaki eski kasaplar hali de gelişigüzel ve tarihi Çarşı Camiinin silüeteni bozacak şekilde yükseltilmiş bulunuyor. Oysa, bu kesimin de başlangıçta tek katlı olarak kalması konusunda Belediye meclisi kararı alındığı, bilahare yapılan imar değişiklikleriyle ucubeye dönüştürüldüğü belirtilmekte.

Kurtalan istikametinden, Şehre gelişinizde Cumhuriyet Caddesinden arabanızla ilerlerken Şehrin girişini bozan iki ucube bina, arkasında da ucubelikte diğerlerine eşlik etmek için kurgulanmış gibi duran eski Kasaplar Çarşısının üst katları!

Şehrin girişinin güzelleşmesi ve önünün açılması isteniyorsa, iş bankasına ait bina ile yanında bulunan ve Özbel olarak bilinen iş hanının ve eski kasaplar çarşısı üzerinde yükselen yapıtların da bir an önce yıktırılmaları şarttır. Siirt’in girişi önünde duvar gibi duran bu binalar yıktırılmadığı sürece, Şehrin yeni kesimi ile eski kesimi arasındaki bağlantının yeniden kurulması oldukça zor gibi. Hem, tarihi eserlerin etraflarına böylesi binaların yapılmalarının gerçekte yasak olduğunu anımsatalım. Asıl adı Şeyh Hasan El Asakir olan ve (Çarşı Camii) olarak bilinen bu tarihi mabedin silüetini bozan inşaatlara ruhsat verenlerin manevi bir sorumluluk altında olduklarını da belirtelim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.