REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ŞEKER’İMİZİN DE TADI KAÇACAK!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ŞEKER’İMİZİN DE TADI KAÇACAK!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
23 Şubat 2018 - 13:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Altın yumurtlayan tavuk” olarak ifade edilen tesislerimizin de özelleştirilmesinden sonra, sıra şimdi Şeker Fabrikalarımıza gelmiş bulunuyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 14 Şeker Fabrikamızın satış yöntemi ile özelleştirilmeleri için açılan ihaleler Nisan ayında gerçekleştirilecek ve Resmi Gazetede duyurulan satışlara karşı, geniş tepki gösterildiği gözlemleniyor.

Ülkemizde yıllar önce imkansızlıklar içinde kurulan tesisler, vatandaşlarımıza ekmek kapısı oluşturuyor ve ürettikleri ile de ekonomiye katkı sağlıyorlardı. Üretime yönelik tesisler yaygınlaştırılabilir ve böylelikle daha çok üretim yapılarak işsizliğin asgari düzeyde kalması hedeflenebilirdi ama bu beklentiyi hedeflemesi gerekenler zamanla işsizliği hep bu tesislerde giderme rahatlığını tercih ettiklerinden  devletimizin sırtında kambur teşkil etmeye başladılar. Siyasi arpalıklara dönüştürülen tesislerde 10 kişi yerine 100 kişi çalıştırılmaya başlayınca olacağı buydu ve buna sebebiyet verenler, başka ülkelerin işçi taleplerini karşılamak için halkımızın kalkınmaya kazandırılması gereken gücünü oralara ihraç etmeyi de bir marifet addettiler. Sonuçta güzelim tesisler zarar etmeye başladı ve onları zarardan kurtarmayı amaçlamak yerine elden çıkarmada bir sakınca görülmedi. “Altın yumurtlayan tavuk” hükmündeki tesisler dahil, diğer tesisler de sakız fiyatına elden çıkarıldılar.

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik olarak çok yaygın tepkiler var ve dile getirilen tepkileri dar sütunlara sığdırmaya imkan olmadığından sadece çok anlamlı gördüğüm birisine yer vermekle yetineceğim. Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek’in; “Şeker Fabrikalarının satılması, milli ekonomimizin tasfiyesidir…” sözleriyle dile getirdiği tepki, oldukça anlamlı ve  o kadar da düşündürücüdür.

Elden çıkarılan tesisler bugün tekrardan kurulmak istenirse, satıldıkları bedelin 100 katı bir maddiyata ihtiyaç olacağı görüşünü paylaşan vatandaşlarımız olduğunu da gözlemlediğimi belirtirken, bu kazanımlarımızın elden çıkarılması noktasına gelinmesini büyük bir talihsizlik olarak gördüğümü de vurgulamak isterim. Görülen o ki, Şeker’imizin de tadı kaçacak, tarım ve hayvancılığımız bu tasarruf nedeniyle küçümsenmeyecek bir zarar görmüş olacaktır. Bu noktaya gelinmesinin asıl nedeni, maalesef güzelim tesislerimizin akan yılar içinde siyasi arpalığa dönüştürülmüş olmasıdır. Yazık!..

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.