REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SELE DÖNÜŞEN YAĞIŞLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SELE DÖNÜŞEN YAĞIŞLAR
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
10 Ekim 2018 - 13:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde aşırı mevsim yağışlarının zaman-zaman bazı yörelerde sele dönüştüğü ve zararlara yol açtığı bilinen bir gerçek olup, alınması gereken önlemlerin savsaklandığı görüşleri paylaşılmaktadır. 2 gün önce Denizli ilimizde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle birçok işyerini ve evi su bastığını, yolların göle dönüştüğünü, birçok insanın mağduriyet yaşadığını, bazı TV kanallarının görüntülü haberlerinde izlerken, çok önemli olan altyapı hizmetinin hiçbir ilimizde standartlara uygun olarak yerine getirilmemesinden duyduğum üzüntü tazelendi.

Altyapı hizmetinin standartlara uygun gerçekleştirilmemesi, üst yapı hizmetlerinin de uzun ömürlü olmamasına neden olmakta ve ülke genelinde söz konusu olan bu durum, ekonomimize tahminlerin üstünde zarar vermektedir. En önemli savurganlıklardan biri; yapılan bazı önemli hizmetlerin kısa zaman dilimi içinde tekrardan ele alınacak konuma girmeleridir. Siirt’te de bir zamanlar büyük maliyetle gerçekleştirilen altyapı hizmeti maalesef yine iflas etmiştir ve bu önemli sorunun sadece ilimizde değil, ülke genelinde ne zaman başka ülkelerde olduğu gibi standartlara uygun olarak yerine getirileceği noktasında sağlıklı bir tahmin yapılamaz.

Altyapı hizmeti icra edilirken, geleceğin muhasebesi de yapılmıyor ve denetimsizliğin yanı sıra böyle bir muhasebenin yapılmayışı da ağır bedeller ödettiriyor. Aşırı yağışların sele dönüştüğü Denizli’de işyerlerini su basan esnaflar; “Her yıl iki-üç kez bu sıkıntıyla karşı karşıya kalıyoruz ama gereken tedbirler alınmıyor…” diye yakınıyorlardı ve bu yakınma anlaşılacağı gibi, altyapı hizmetindeki eksikliklerin bir sonucudur.

Tarım alanlarına zarar veren aşırı yağışlar, içme ve sulama ihtiyacını karşılayan barajların ve göletlerin su rezervlerini arttırmaktadır ve bu durum yağışların sunduğu önemli faydalardır. Tarım alanları aşırı yağışlar nedeniyle zarar görüyorsa da kuraklık yüzünden zarar gördükleri gerçeği görmezlikten gelinemez derken, altyapı hizmetinin standartlara uygun olarak yerine getirilmesi beklentisinde ilgili kurumların çok duyarlı hareket etmeleri gerektiğinin kaçınılmazlık arz ettiğine de dikkat çekmek isterim. Bu alandaki savurganlıkların asgari düzeye çekilmesi durumunda ekonomik yönden büyük bir zarardan kurutulmuş olacağız ve önemli beklentiyi görmezlikten gelmenin kabul edilmez bir dalalet olarak görüleceğinin de altını çiziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.