Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SEMT PAZARLARI YAYGINLAŞTIRILMALI

Şehrimizde, semt pazarları hep

Şehrimizde, semt pazarları hep sorun olmuştur. Geçmiş yıllarda sabit Pazar yerleri yoktu. Seyyar satıcılar el arabalarına doldurdukları sebzeleri, meyveleri vesair emtiaları, caddelerde, sokaklarda, mahalle aralarında gezerek ve çığırtkanlık yaparak halka ulaştırırlardı. Yani vatandaş kendi evinin önünde alışverişini yapmak imkanına sahipti. Ancak, bu durum elbette normal değildi. Belediye yasalarına göre de  kabahatler kanununa muhalefetti. Eski Belediye Başkanlarından Mervan Gül döneminde, Belediye tarafından Şeyh Hasan mevkiinde bir kapalı Pazar alanı yapıldı. Ancak, Şehir içinde yine de kaçak satış yapan el arabalarına önlem alınamayınca, milyarlarca lira masraf edilerek yapılan Kapalı Pazar alanı terk edildi. Bir ara, garaj olarak kullanılan kapalı Pazar alanının kapısına kilit vurulmasından sonra, uzun bir süre için her gün başka bir alanda seyyar Pazar yerleri kurulmaya başlanmıştı. Seyyar Pazarlar Güres Caddesi, Tillo Yolu, Ülkü Camii önü, Eski Müftülük yolu ve Kuyumcular Çarşısında icrayı faaliyet yapmaktaydılar. Seyyar pazarların, kuruldukları semtlerdeki esnafların işlerini büyük oranda sekteye uğrattıkları da bir gerçekti.

Öyle ki, seyyar satıcıların bazıları, tezgahlarını adeta sabit iş yerlerinin içine sokmakta, dükkanlarının girişlerini kapatmaktaydılar. Ne hikmetse, kapalı semt pazarları, belediye yönetimlerinin pasiflikleri yüzünden dikiş tutmuyordu. Bir ara, Murat Marketin arka cephesi arkasındaki alanda da yine kapalı bir Pazar yeri kurulması için teşebbüse geçildi. Ancak, teşebbüsten öte gitmedi. Oraya da yapılan yatırımlar çöpe gitti.

Yine Mervan Gül döneminde üstü açık olan ve halk arasında RUS PAZARI olarak bilinen alan, yıktırılarak kapalı alan haline getirildi. Başlangıçta karşı çıkan oranın seyyar esnafı, şimdi hallerinden oldukça memnun. Sanki, küçük bir kapalı çarşı haline gelen bu iş yeri, sadece sabah saatlerinde değil, gecenin belli saatlerinde bile tıklım-tıklım dolmakta.

Ancak, seyyar satıcıların açık mekanlarda icrayı faaliyette bulunmaları, Şehircilik anlayışına ters bir uygulamaydı. Nihayet bu uygulamadan vazgeçildi. Şeyh Hasan Vakfiyesine ait alan üzerinde kapalı bir Pazar yeri yapıldı. Şehrin eski kesiminde yapılacak tadilatlar sonucu o da yıktırıldı.

Yeni Mahallede Pazar yeri kuruldu ama, Kooperatif Mahallesinden ve diğer uzak mahallelerden bu pazara gelerek alışveriş yapmak gerçekten büyük bir sorun. Biz daha önce de yazdık ve Şehrin başka semtlerine de kapalı Pazar yerlerinin kurulmasının gerekli olduğuna vurgu yaptık. Sonunda Belediyenin bu konuda kolları sıvadığını Yenimahalle, Kooperatif ve Bahçelievler de kapalı semt pazarları yapmak işini ihaleye çıkardığını öğrendik. Gerçi, bunlar da yetmez. Şehrin Eski kesiminde ve Çakmak Mahallesinde de kapalı Pazar yerlerinin kurulması gereklidir. Zaman içinde, bu semtlere de el atılacağı ve kapalı semt pazarı ihtiyaçlarının yaygınlaştırılması temennisiyle, Şehre kazandırılan kapalı semt pazarında emekleri geçenleri tebrik ediyoruz.

Haber:Cüneyt ARITÜRK