Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

(SENDE Mİ BRÜTÜS)

Roma’nın ünlü diktatörü Sezar’ın EVLATLIĞI OLAN BRÜTÜS, Sezar’a karşı çıkanlarla birlikte olur ve onu ortadan kaldırmak için düzenlenen suikast planlarında yer alır. Sezar’ın öldürülmesine karar verildiği gün senatoya giden imparator, senato üyelerinin bıçak darbelerine (bazı kaynaklar hançer) maruz kalır. Hikayeye göre son bıçak (hançer) darbesini ise Brütüs vurur… Bunu gören Sezar, “Et tu Brütüs” yani “Sen de mi Brütüs” der.

Tarihe göre Sezar haklı, Brütüs ise haindir.

Halkın, Sezar’ın ölümü nedeniyle mutlu olacağı sanılır ama aksi yaşanır… Halk, Sezar’ın katillerinin öldürülmesini ister.

Brütüs, Sezar’ı bıçakladıktan sonra Roma halkına bunu Roma’nın özgürlüğü için yaptığını anlatsa da inandırıcı olamaz. Kısa süre sonra da yakalanacağını anladığı için intihar eder.

Ancak Brütüs ile Sezar’ın ilişkisi konusunda farklı yorum ve bilgiler de vardır… Btürüs’ün, Sezar tarafından evlatlık alındığı ve büyütüldüğü yazılır ama bu konuda şöyle bir iddia da vardır:

Brütüs, diktatör Sezar tarafından büyütülmüş biri değildir. Brutüs’un babası Pompei şehrinin en zenginlerindendir. Annesi Servilius ise Roma’nın en güzel kadınlarından. Baba ölünce anne Brütüs’ü tek başına büyütür. Fakat onun güzelliği imparator Sezar’ın gönlünü çeler ve onu metresi yapar. Annenin baskısı sonucu Sezar, Brütüs’ü evlatlık olarak alır.

Ancak Brütüs ile Sezar’ın yıldızlarının hiç barışmadığı ifade edilir. Siyasi olarak farklı görüştedirler.

Şimdi, bu Brütüs anekdotunu anımsatmak neden icap etti, diyenler olabilir. Dikkat edilirse, etrafımız Brütüslerle dolu! Hele siyaset arenasında Brütüslerin haddi, hesabı yok…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER