REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SENDE Mİ BRÜTÜS!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SENDE Mİ BRÜTÜS!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
31 views
29 Aralık 2017 - 13:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

696 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname kamuoyunda büyük tartışmalara yol açmış bulunuyor. CHP, bir sonuç alamayacağını bilebile konuyu Anayasa Mahkemesine götürdü. Bilindiği gibi CHP daha önceki KHK’ları da Anayasa Mahkemesine götürmüş, Mahkeme (Bizim Kanun Hükmündeki Kararnameleri görüşmeye yetkimiz yok) diyerek işin içinden çıkmıştı. Oysa Anayasa Mahkemesinin 1990’lı yallarda KHK’lara karışma yetkisi olduğunu vurgulayan içtihat kararları var.

Evet, kanun hükmündeki kararnameler gerçekten çok tartışılıyor. Özellikle 696 sayılı kanun hükmündeki kararnamede yer alan “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır” hükmü çok eleştiriler aldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu eleştirilere canının çok sıkıldığı muhakkak. Ama eleştiri getiren bir kişi var ki, Sayın Erdoğan’ın en çok bu kişinin eleştirilerinden gıcık kaptığı ve (SENDE Mİ BRÜTÜS) deyimini kullandığı öne sürülüyor.

Sayın Erdoğan’ın eleştirilerinden en çok gıcık kaptığı kişinin AKP’nin kurucularından eski Dışişleri, Başbakan ve 11. Cumhurbaşkanı olan Sayın Abdullah Gül olduğu iddia edilmekte.

Öyle ya, o yılların Başbakan’ı ve AKP Genel Başkanı olan Sayın Erdoğan 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül için (Adayımız Kardeşim Abdullah Gül’dür) demiş ve Cumhurbaşkanı seçtirmemiş miydi.

Abdullah Gül’ün 696 sayılı Kanun Hükmündeki kararname için attığı twit’e yine eski AKP’li Meclis Başkanlarından Bülent Arınç da sahiplenmiş. Sayın Erdoğan kızmakta ve (SENDE Mİ BÜRÜTÜS) demekte haklı mı, değil mi kararını siz veriniz!

ANEKDOT

Roma’nın ünlü diktatörü Sezar’ın EVLATLIĞI OLAN BÜRÜTÜS, Sezar’a karşı çıkanlarla birlikte olur ve onu ortadan kaldırmak için suikast planları yapılır. Senatoya ayak basan imparator, senato üyelerinin bıçak darbelerine (bazı kaynaklar hançer) maruz kalır. Hikayeye göre son bıçak (hançer) darbesini ise Brütüs vurur… Bunu gören Sezar, “Et tu Brütüs” yani “Sen de mi Brütüs” der.

Tarihe göre Sezar haklı, Brütüs ise haindir.

Halkın Sezar’ın ölümü nedeniyle mutlu olacağı sanılır ama aksi yaşanır… Halk Sezar’ın katillerinin öldürülmesini ister.

Brütüs, Sezar’ı bıçakladıktan sonra Roma halkına bunu Roma’nın özgürlüğü için yaptığını anlatır. Kısa süre sonra da yakalanacağını anladığı için intihar eder.

Ancak Brütüs ile Sezar’ın ilişkisi konusunda farklı yorum ve bilgiler de vardır… Btürüs’ün Sezar tarafından evlatlık alındığı ve büyüttüğü yazılır ama bu konuda şöyle bir iddia da vardır:

Brütüs, diktatör Sezar tarafından büyütülmüş biri değildir. Brutüs’un babası Pompei şehrinin en zenginlerindendir. Annesi Servilius ise Roma’nın en güzel kadınlarından. Baba ölünce anne Brütüs’ü tek başına büyütür. Fakat onun güzelliği imparator Sezar’ın gönlünü çeler ve onu metresi yapar. Annenin baskısı sonucu Sezar, Brütüs’ü evlatlık olarak alır.

Ancak Brütüs ile Sezar’ın yıldızlarının hiç barışmadığı ifade edilir. Siyasi olarak farklı görüştedirler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.