REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“SENİN BABAN MUHTAR MI!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“SENİN BABAN MUHTAR MI!”
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
151 views
19 Ekim 2018 - 13:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye açısından artık tarih olan Başbakanlık Makamı tarafından 19 Ekim 2015’te yayınlanan bir genelge ile 19 Ekim günlerinin “MUHTARLAR GÜNÜ” olarak kutlanacağı açıklanmıştır. Genelgede:

“Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi, 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

…Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin

vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür” denilmektedir.

(MUHTAR) kelimesi, anlam olarak da dikkatleri çekicidir. Arapça kökenli bu kelimenin (kendi iradesiyle seçen), (seçilmiş), (otonom) gibi anlamları vardır.

Muhtarlık müessesesi Osmanlı döneminden devraldığımız 189 yıllık mazisi olan, halkla iç içe önemli bir kurumdur. Muhtarlar, seçimle iş başına gelmeleri açısından da önem arzederler. Türkiye’de sayıları 50 binin üzerinde köy ve mahalle muhtarları vardır. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık-sık muhtarlar toplantısı düzenleyerek Beştepe Sarayına davet etmesi boşuna değildir. Muhtarların gücünü fark ettiğinin işaretidir. Köy muhtarları, köylerindeki; mahalle muhtarları, mahallelerindeki vatandaşlara en yakın olanlardır. Her zaman için köylüleriyle ve mahallelileriyle iç içe olmak zorundadırlar. İşte, muhtarların gücü buradan gelmektedir.

Askerlik görevini er veya erbaş olarak yapanlar bilirler. Birliklerde az buçuk dayılık yapanlara üstleri durumunda olanlar (SENİN BABAN MUHTAR MI!) diyerek azarlarlar! Bu deyim, aslında muhtarların güçlerinin kanıtıdır. (Senin baban vali mi, senin baban paşa mı, senin baban belediye başkanı mı, senin baban kaymakam mı) denilmez de (SENİN BABAN MUHTAR MI!) denilmesi, muhtarın gücünün işaretidir.

Evet, bugün muhtarlar günü. Türkiye’de sayıları 50 binin üzerinde köy ve mahalle muhtarları var. Muhtarları yanlarına çekmeyi başaran siyasi partiler, başarılı olurlar. Sayın Erdoğan’ın muhtarlara bu kadar önem vermesinin, onları Beştepe Sarayına davet ederek ağırlamasının sebebi şimdi daha iyi anlaşılmış olmalı…

Muhtarlar Günü dolayısıyla, köy veya mahalle muhtarı ayırımı yapmadan bütün muhtarlarımızı kutluyoruz…

TAŞLAMALAR

ABD, SUUDLARDAN

HARAÇ İSTEYECEKTİR

CEMAL KAŞIKÇI İÇİN

DİYET ÖDETECEKTİR

 

PKK’YA ÖDEDİ

100 MİLYON DOLAR İLKİN

TUZU-BİBERİ OLUR

BU KADARI DİYETİN

 

SUUD KRALLIĞINI

KÖŞEYE SIKIŞTIRIR

ABD, KAŞIKÇI’NIN

KAN PARASINI(!) ALIR

 

KAŞIKÇI ÖLDÜRÜLDÜ

ABD’YE GÜN DOĞDU

SUUDLARDAN ALACAK

DİYETİNİ BİL BUNU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.