Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

“SENİN BABAN OLDU,  BENİM DE AMCAM! O ARTIK VERGİDEN MUAF!”

Öyle anlaşılıyor ki, 2024 yılı Temmuz ayından itibaren milletçe ekonomik yönden çok sıkıntılar yaşayacağız, zamlar, vergiler birbirini kovalayacak. Altta kalanların canları çıkacak. Yine yandaşlar ve candaşlar korunup-kollanacak.

İçine girdiğimiz bu ekonomik bunalım, bize bir Siirt anekdotunu anımsattı. Bu anekdotu okuyucularımızla paylaşarak, acı-acı da olsa gülümsetelim istedik.

İşte anekdotumuz:

Geçmiş yıllarda otomobil ve benzeri vasıtalar yokken, AT, KATIR, MERKEP gibi binek hayvanlarından vergi alınırmış. Hani, şimdi taksi, dolmuş, kamyon vesair motorlu vasıtalardan alındığı gibi! İş bu uygulamaya, halkın diliyle “KAMÇUR” denilirmiş!

Devletin, bir de binek hayvanlarının tespitlerini yaparak vergilerini toplayan memurları varmış. Bunlar hem köy, köy dolaşarak beyan edilen hayvanlara ait vergileri toplar, hem de, ani baskınlarla vergi dışı bırakılmış, kayıtları yapılmamış binek hayvanlarının bulunup bulunmadığını tespit ederlermiş. Tabii, kaydı yapılmamış hayvan tespit edilmesi halinde, bunun cezası da ağır olurmuş.

Bir gün, GÖREVİ KAMÇUR TOPLAMAK OLAN VE AYNI ZAMANDA KAYITSIZ BİNEK HAYVANLARINI TESPİTLE GÖREVLİ BİR MEMUR SİİRT’İN BİR KÖYÜNE GİTMİŞ. Önce, evin ağılında arama yapmış. Kayıt dışı bir hayvan tespiti yapamamış. Kayıtsız hayvanların gizlenmiş olabileceği şüphesiyle evin içine de girmiş. Evin girişindeki avluda serili bir yatağın üzerinde uzanmış, üzeri yorganla örtülü biri olduğunu görmüş. Yatakta kimin yattığı belli değil. Çünkü yorgan, yatanın başını da örtecek şekilde çekilmiş. Ev sahibine sormuş:

-Hayrola, hastanız mı var? Yatakta yatan kim?

Ev sahibi cevap vermiş:

-Üzerinize afiyet, hasta olan Babam!

Bunun üzerine vergi memuru yatağa yaklaşmış ve:

-Amca, geçmiş olsun! diyerek, yorganın ucunu hafif aralamış. Bir de ne görsün. Yorganın altındaki elleri ayakları bağlanmış, ağzı mendille kapatılmış bir MERKEP değil mi!

Tabii, ev sahibinde şafak atmış. Bunu fark eden vergi memuru söylenmiş:

-Korkmana lüzum yok! Senin Baban oldu, benim de Amcam. Artık bu MERKEP, ben vergi memuru olduğum sürece vergiden muaf…

***

Acaba, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek Hazretlerinin aklına KAMÇUR VERGİSİ UYGULAMASI hiç mi gelmemiş, dersiniz!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER