REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SEVİMSİZ DEYİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEVİMSİZ DEYİM
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
29 Eylül 2017 - 13:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zam deyimi, vatandaşımızı endişelendirdiğinden sevimsiz bir deyimdir ve 2018 yılında yürürlüğe gireceğinden söz edilen bazı vergiler, şimdiden vatandaşı kara-kara düşündürmeye başlamıştır. Yapılan her zammın refah seviyesini olumsuz etkilediği tartışılmazdır ve zamlar sonucu satın alma gücünü daha da yitiren vatandaşlarımız, “Vergi, ülkelerin kalkınmasında en önemli gelir kaynağıdır ama vergi oranlarına karar verilirken, vatandaşlarımızın gelir düzeylerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Son zamanlarda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı ile yoksulluk sınırını ifade eden rakamlara bakıldığında, çoğunluğun refahsızlıkla mücadele etmek mecburiyetinde kaldığı gerçeği görülecektir. Bu gerçeğe rağmen bütçe açığını kapatmak için sürekli olarak vergi oranları arttırılmaktadır ve bu durum refahsızlığın boyutlarını büyütmektedir… Oysa, her alandaki savurganlıkları, lüks harcamaları aşağılara çekmek suretiyle olumlu sonuç alınabilir..” diye tepki gösteriyorlar.

Ülkemizde milli gelir dağılımında adaletsizlik vardır ve söz konusu adaletsizliğin en önemli halkasını ücret dengesizliği teşkil etmektedir. Bir büyüğümün bu konuda zaman-zaman dile getirdiği görüşünü aktararak, dengesizliğin önemine dikkat çekmek isterim. “Başka bir ülkede Türkiye’deki ücret dengesizliğinin benzeri yoktur. Koyu işsizlik var ve işsizi olan aileler içinde gelirleri yüksek olanlar varsa, dar geliri olan ailelerdeki işsizler gibi sıkıntıda kalmazlar. Örneğin ayda 10 bin TL ekmeli maaşı alan birinin iki çocuğu işsizse, onlara azcık da olsa sahip çıkabilir. Asgari ücretle çalışanlarınsa, tek çocukları bile işsizse onlara sahip çıkamazlar. Çünkü, aldıkları ile kendi kendilerine yetmiyorlar. Ücret dengesizliğinin adil düzeye çekilmesine yönelik vaatler yerine getirilmediği için, dengesizlik her geçen gün daha da büyüyor… Sıkıntıların eşit ölçülerde paylaşılmasına meydan vermeyen bu adaletsizliğin mutlaka giderilmesi gerekir ve üzülerek belirtmek gerekir ki, ücret dengesizliğinin mağdurları kendilerini sorgulama bilinci içine girmiyorlar…”

İnsanca yaşama koşuluna kavuşma, bu ülkede yaşayan her vatandaşımızın en doğal hakkıdır ve bu önemli beklentide sorumluluk taşıyanlar, maalesef sadece kendilerini düşünme zihniyetinden vazgeçmiyorlar. Birlik ve beraberliği pekiştiren en önemli faktörlerden biri “sevinçte ve kederde bir” olma söyleminin gereğini yerine getirmektir. Başka bir ifade ile “Rabbena, hep bana” zihniyetinden mutlaka vazgeçilmeli ki, sıkıntıların yaşanmasında da adalet sağlanmış olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.