REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ŞEYH MARUF CAMİİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ŞEYH MARUF CAMİİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
11 views
18 Eylül 2017 - 13:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimizde koruma altına alınmış yani tarihi bir değere sahip olduğu kabul edilmiş, 130 civarında eser bulunmaktadır. Büyük bir çoğunluğu il ve ilçe merkezlerinde bulunan bu eserlerden bir tanesi de Şeyh Maruf Camisidir.

Ulu Caminin hemen altında bulunan bu küçük camiye aslında mescit demek daha doğru olur. Çünkü tabiri caizse bir avuç içi kadar bir yer.  Adını, hazire olarak adlandırabileceğimiz küçük avluda metfun bulunan Şeyh Maruftan alan bu küçük, ama bir o kadar da güzel cami daha dün diyebileceğimiz bir tarihte restore edildi. Sanırım  2011 yılının sonunda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışması başlatıldı. Cami kısa bir sürede tamamlanan bu çalışmaların ardından 2013 yılında  ibadete açıldı. Hafızam beni yanıltmıyorsa, o dönem ilimizi ziyaret eden dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katılımıyla bir açılış düzenlendi.

Ancak, gelin görün ki aradan bu kadar kısa bir zaman dilimi geçmiş olmasına rağmen camide çatlaklar oluştu. Cami cemaatinin ifadelerine göre, camideki çatlaklar, her geçen biraz daha artıyor, biraz daha genişliyor. Bu çatlaklar artık, tehlike arz edecek boyutlara gelmiş durumda. Bu görüş, benim görüşüm de değil. Bu işin uzmanlarının görüşü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Raci Bülbül ve yardımcısı Selami Toprak’ın görüşü. İkisi de inşaat mühendisi, yani bu işin erbapları.

Bülbül, duyarlı bir insan, duyarlı bir kamu görevlisi. Sağ olsunlar konunun Kanal 56 Televizyonunda yansıtılmasının ardından kendisi ve yardımcısı Toprakla birlikte camiye gittik. Camiye baktılar, çatlakları incelediler. Onların bu incelemelerinin ardından vardıkları sonuç.  Görünen köy kılavuz istemez ama umarım onlarda yanılıyorlardır. Umarım  cami sağlamdır ve hiçbir şekilde bir  tehlike arz etmiyordur.

Fakat büyük bir ihtimalle doğru olan bu kanaatin bir de düşündürdükleri var. Bu cami, bu hale gelmişse mutlaka bir nedeni vardır. Bu süre içerisinde bölgemizde önemli bir deprem olmadığına göre,  bu çatlakların nedeni doğal bir afet değil de, insan eliyle yapılmış bir afettir diyebiliriz.

Tarihi eser olduğu için büyük bir bedel karşılığı restorasyonu gerçekleştirilen bu cami, bu kadar kısa bir sürede bu hale nasıl geldi? Yapılan restorasyon çalışması, projenin kriterlerine uygun olarak mı yapılmış? Caminin bu hale gelmesinde bir  veya bir dizi  ihmal var mı? İhmaller projenin hazırlanmasında mı, uygulama aşamasında mı gerçekleşmiş?

Kamuoyunun rahatlatılması için bu ve benzeri soruların cevaplandırılmasında yarar vardır. Bunun yanı sıra gerekli önlemlerin da alınması gerekiyor. Öncelikle bu tehlike göz önünde bulundurularak , orada namaz kılan cemaat ve caminin bir görevlisinin hayati tehlikede olmaları durumu söz konusu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.