Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Seyyanen Ödemeye Zam Yapılacak mı?

15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren 7456 sayılı Kanunun 28 inci maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek 40 ıncı madde (seyyanen ödeme) için kamuoyunda zam yapılmayacağı yönünde birtakım haberler yer almaktadır. Peki bu haberler gerçeği yansıtmakta mıdır?

15 Temmuz 2023 tarihinde

Yıl sonunun gelmesiyle birlikte memurların 2024 yılı Ocak ayında ne kadar zam alacağı netleşmeye başlamıştır. 2023 yılı Temmuz ayından itibaren 5 aylık TÜİK verilerine göre enflasyon %33,66 olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında memurlara verilecek %15’lik zamma 5 aylık enflasyon farkının eklenmesiyle birlikte memurların zam oranı %45’e ulaşmıştır. Aralık ayı enflasyonunun da eklenmesiyle birlikte Ocak ayında memurlara yaklaşık %50 oranında zam yapılacağı öngörülmektedir.

İlave (seyyanen) ödeme kanunen aylık katsayıya bağlanmıştır. Aylık katsayı da 2023 yılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı uyarınca öngörülen zamlara enflasyon farkının eklenmesiyle birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecektir. Bu çerçevede, memur maaşlarının diğer gelir unsurlarında gerçekleşecek artış kadar seyyanen ödeme de artacaktır.