Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SICAKLARDAN KORUNMA

Yılın en sıcak günleri olarak kabul edilen sam günlerinin son günlerine giriyoruz.. Halk kültürüne göre bugünler 40 gün sürüyor ve bugünler on gün sonra sona eriyor.. Son günlerini yaşadığımız bu dönemin sıcağının bize verebileceği olası olumsuz etkilerden kendimizi korumamız gerekiyor.

Özellikle belli risk grubunda olan kişilerin günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmamaları ve yeteri kadar sıvı alma gibi konulara dikkat etmelerinde yarar vardır.. Bir de sıcaklardan korunmak için kendimizi karşılarına attığımız klimalara konusunda da duyarlı olmamız gerekiyor.. Bilinçsiz klima kullanımının yol açacağı sorunları hepimiz biliyoruz.

Bu arada  sıcaklardan korunma demişken, biraz eskilere uzanalım.. Yaklaşık  50 yıl öncesine kadar kendimizi sıcaklardan koruma yöntemlerimiz çok daha doğal, daha zararsızdı.

Sıcaklardan bunaldığımızda kendimizi daha serin olan bodrumlara veya zemin katlara atıyorduk.. Geceleri de mekanımız damlardı.. Günümüze göre çok daha berrak ve net olarak görülebilen ay ve yıldızları seyrederek gecenin serinliğinin keyfini yaşıyorduk.

Karpuz, kavunumuzu ve içeceğimiz suyu güdüm ve testilere doldurup, ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra kuyulara daldırırdık.. Saatlerce burada kalan su ve meyveler biraz soğurlardı.. Yine en aranılan şeylerden bir tanesi de suyu daha fazla soğutan toprak testilerdi.

Bodrum ve benzeri yere gidemediğimiz zamanlarda serinlemek isteğimizde daha vantilatörlerin de hayatımıza girmediği dönemlerde imdadımıza ya karşımızda duran birinin elindeki havluyu sürekli silkelemesi ya da elimizde çoğu zaman kartondan yapılma yelpaze yetişirdi.

Yazıya son vermeden önce berberlerin işyerlerinin tavanına astıkları büyük ölçülerdeki kalın kattan veya kontrplaktan söz etmek gerekiyor.. Berberlerin bir çırağı alt tarafından bağlı ipi sürekli olarak çekerek hava sirkülasyonu sağlarlardı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER