REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SIFIR ATIK PROJESİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SIFIR ATIK PROJESİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
11 views
01 Mart 2018 - 13:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Toplum olarak son yıllarda oldukça önemli ölçüde israfa dayalı bir yaşam tarzına sahip olduk. Bu kamu kurumlarında da böyle evlerimizde de. Kamu kurumlarındaki israf haddini aşmış durumda. Kamu kurumu binamı değiştiriyor? Bütün bilgisayarlar, yazıcılar, büro mobilyaları, buzdolapları ve hatta  çay ocakları bir kenara atılıyor. Ya yok fiyatına satılıyor ya da çoğu bir şekilde atıl duruma düşüyor. Yerine yenileri alınıyor. Bina değiştirmenin dışında da halen uzun yıllar kullanılabilecek bir araç ve gereç sık aralıklarla yenileniyor.

Elektrik, su ve kağıt israfı ise bir başka facia. Binaların yüksek ısılarda ısıtılmasına birçok kurumda rastlayabiliyoruz. Binalar o kadar ısıtılıyor ki, kış günü kamu görevlileri ceketlerini çıkartarak çalışmak zorunda kalıyorlar. Bunun da ötesinde klimaların ısıtma amaçlı olarak kullanılması konusu var. Hatta birçok kamu kurumunda kimsenin bulunmadığı odalarda kullanılan klimaları görmek doğal bir şey. Aynı şekilde gün boyu açık tutulan bilgisayarlar ve yazıcılarda işin çabası. Su’da da aynı israfı görüyoruz. Kağıt israfında da aşırılık var.

Motorlu taşıtlar konusuna hiç değinmemek sanırım daha iyi. Çünkü alınan bütün tedbirlere rağmen motorlu taşıtlar amaçları dışında kullanılabiliyor. Ya da aynı kurumdan aynı düzeyde örneğin iki müdür yardımcısı bir yere gittikleri zaman her birinin kendi makam otomobiliyle gelmesi gibi bir israf çok doğal geliyor. Bu nedenle kamunun baştan aşağı kendisini gözden geçirmesi ve yapılan israfın hepimizin cebinden yapıldığını unutmamamız gerekiyor.

Özel sektörde de daha doğrusu günlük yaşamımızın hemen her evresinde kamu sektörü kadar olmasa da önemli ölçüde israf görüyoruz.  Atık konusunda Batman’da yıllık 147 bin ton atık çıktığını söylesem bu olayın ne kadar vahim olduğunu anlatmış olurum.  Sanırım Siirt olarak bizimde Batman’dan aşağı kalır bir yanımız yok. Bizde gerçekten annelerimizin babalarımızın çektiği sıkıntıları unuttuk, birbirimize bakarak birer mirasyedi gibi yaşamaya başladık.

Bu konuda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri hemşerimiz Emine Erdoğan’ın başlattığı sıfır atık kampanyası umarım etkili olur ve biraz kendimize gelmemize vesile olur. Bu amaçla her ilde valilerin eşlerinin önderliğinde toplantılar yapılmaya ve kampanyaya start  verilmeye başlandı. Siirt’te de Valimiz Ali Fuat Atik’in eşleri Bayan Funda Atik’in önderliğinde düzenlenen toplantıda bu konu ele alındı.

Bu konuda hepimize önemli görevler düşüyor. Hepimizin yaşam biçimini ve çalışma yöntemlerimizi bir-bir gözden geçirip nerelerde boş atığa yol açtığımızı belirlememiz gerekiyor. Unutmayalım ki kalkınmanın yolu israftan kaçınmaktan ve gerektiği yerde gerektiği gibi harcamaktan  geçiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.