Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

SİGARAMIN DUMANI, YOKTUR YARİN İMANI!

Sözde sigarayla mücadele kapsamında fiyatlarına sürekli zam yapılmakta, böylece dünyanın en pahalı sigarası Türkiye’de satılmaktadır. Ancak, sigara fiyatlarının bu kadar yüksek olması, tiryakilerini müspet değil, menfi yönde etkilemektedir. (Sigaraya zam yapanlara inat) diyerek peş-peşe sigara yakıyoruz.

Kaçak sigara satışları gırla giderken, başka ülkelerdeki sigara fiyatlarıyla, Türkiye’deki sigara fiyatlarının bir mukayesesini yapalım istedik. Bir ara yolum Van’a düşmüştü. Baktım, bavullar içinde adım başı sigara satılıyor. İnanır mısınız Prestij marka bir karton sigara (10 paket) 5 TL’ye satılmaktaydı. Oysa yine o tarihler için söylüyorum, Şehrimizde 1 paket Prestij marka sigara 5 TL’den satılmaktaydı. Yani, 1 paket sigara fiyatına 1 karton (10 paket) sigara. Bu nasıl oluyor demeyiniz, bu işe akıl sır ermez. Netice itibarıyla sigarayı Van’a kadar getirenin, toptancıdan alıp satanın da bu işte kârları var. Yani bu kaçak sigaralar İran’dan mı, Irak’tan mı, Suriye’den mi geliyor, bilemem ama demek oluyor ki membalarından 1 kartonu (10 paket) azami 2 TL’den temin edilebilmektedir.

Sözde sigarayla mücadele adı altında sürekli olarak fiyatlarına zam yapmak asla çare değildir. Tiryaki olan, ekmeğinden kısmak pahasına yine sigarasını almaktadır.

Yakın bir geçmişe kadar sigara, içki ve benzeri ürünleri üreten, piyasaya süren TEKEL vardı. Alkollü ve tütün içerikli bütün emtiaları alan, satan, işleyen çok önemli bir kurumdu. Ülke genelinde çalışan onbinlerce memuru, işçisi vardı. Fabrikaları harıl-harıl çalışıyorlardı. Bilindiği gibi devletin üreten ve kâr eden her tesisi gibi o da özelleştirildi. Bu işleri artık yabancı şirketler yapıyorlar.

Yabancılar uyanık. Türkiye’nin, sigara üreticileri için iştah kabartan bir pazar olduğunu bildikleri için bu işlere balıklama girdiler. Günde yaklaşık 20 milyon tiryaki, 30 milyon paket civarında sigara tüketiyor. Geçen yıl Türkiye’de 135 milyar sigara üretildi. Bunun 108 milyarı iç piyasada satıldı. Satış hasılatı ise 18.3 milyar lira oldu. Türkiye, yıllık 19 milyar dolarlık sigara tüketimiyle dünyanın en büyük 7. sigara pazarı durumunda.

Bilindiği gibi 31 Mayıs günleri (Dünya Sigarayı Bırakma Günü)dür. Sigarayı bırakma gününün haftasında da fiyatlarına okkalı bir zam geldi. Sigaraya zam yapanlar, zamlarına kılıf uydurmak için halkın sağlığını düşündüklerinden dolayı zam yaptıklarını söylüyorlar. Sigara tiryakisi bir dostum, zamla ilgili olarak şöyle bir yorum yaptı:

“Ben sigarayı içerim, içmem! Zam yapanlar, keyfimin kahyası mı! Yoksa kendilerini 4. Murat’ın yerine mi koyuyorlar! Eğer Padişah iseler “SİGARA İÇENLERİN BOYUNLARI VURULA” fermanı çıkarsınlar, boyunlarımız kıldan ince! Zam yapmaktan amaç sigaranın  tüketimini kısmaksa bu hikâyeyi geçin. Sigara tiryakisi olarak, her zam geldiğinde bu zararlı mereti bile-bile daha fazla içer. Zamma öfkelenip kahırlanınca, zammı yapanlara inat bir sigara, bir sigara daha yakar. Sigarayı kibritle değil, ara vermemek için birbiriyle yaktığı olur.”

Zam olsa da sigara içmeğe devam edeceğimize göre şimdiden türküsünü söylemeğe başlayalım.

“SİGARAMIN DUMANI,

“ZAM YAPANIN YOK İMANI”

“ALTINDAN KÖŞK YAPTIRDIM”

“GÜMÜŞTEN MERDİVANI”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER