Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt.Olğaç: “Ağız Diş Sağlığı Çocukluktan Başlıyor”

20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Merkezi günü nedeniyle bir açıklama yapan Siirt Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Şilan Olğaç ağız sağlığının küçük yaşlardan başladığını söyledi.

20 Mart Dünya Ağız

Ağız sağlığı gününün 20 Mart 2013’te Dünya Diş Hekimleri (FDİ) tarafından kabul edildiğini belirten Dt.Şilan Olğaç “Ağız ve diş hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak ve kişilerin, ailelerinin, toplumların ve hükümetlerin dikkatini Ağız sağlığına çekmek amacıyla 20 Mart gününü “Dünya Ağız Sağlığı Günü” olarak kabul etmiştir” dedi.

Dt Olğaç, Ağız ve diş sağlığının kişinin sadece fiziksel ve ruhsal durumunu bozmakla kalmamakta ayrıca yüksek tedavi maliyetiyle kişiyi maddi yönden de etkilediğini ifade ederek; “Toplumun Ağız ve diş sağlığı bilincini oluşturabilmek için çocukluk döneminde gerekli özen gösterilmelidir. Düzenli diş hekimi kontrolleri yapılmalıdır. Ayrıca okullarda velilere yönelik Ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmeli. Çocukların dengeli beslenmesi özendirilmeli ve diş fırçalamanın önemi vurgulanmalıdır. Bu dönemlere rağmen oluşabilecek sorunlarda erken dönem tespit edilerek erken müdahale edilmelidir. Unutmayalım ki Ağız vücudumuza açılan kapıdır. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı sağlıklı dişlerle mümkündür” dedi.