REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Siirt Barosunda Yemin Töreni

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Siirt Barosunda Yemin Töreni
534 views
29 Eylül 2018 - 12:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dün, ilimiz Avukatlar Baro Başkanlığında bir yemin töreni vardı. Savcı veya hâkim olmak dışında Hukuk Fakültesi mezunları avukatlık stajlarını bitirdikten sonra yemin ederek, AVUKAT unvanını alabilmektedirler. Mesleğe yeni intisap eden Meryem Betül Ersoy (ARITÜRK) için de 28 Eylül Cuma günü ilimiz Baro Başkanlığında yemin töreni icra edildi.

Bilindiği gibi avukatlık mesleğine kabul edilen avukat adaylarının mesleğe kabulü, “Avukatlık Ruhsatname”lerinin verilmesiyle hüküm ifade eder. Aday ruhsatını almasıyla birlikte “Avukat” unvanını kullanma hakkını kazanır. Avukatlık ruhsatı ve avukatlık kimliği Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır. Avukatların kimlikleri tüm resmi ve özel kurumlarca kabul edilmesi gereken resmi kimliklerdir. Avukat adayları ruhsatlarını teslim aldıkları sırada, ruhsatlarını almak için başvurdukları baronun yönetim kurulu üyeleri huzurunda and içerler. Yemin bir tutanağa bağlanarak avukat ve yönetim kurulu üyeleri tarafından imzalanır ve bu tutanak avukatın sicil dosyasında saklanır. Avukatların sıfatlarını kazanırken ettikleri yemin şöyledir: “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine and içerim.”

Yemin ederek Siirt Barosunun 167’nci üyesi olan ve Avukatlık ruhsatını Baro Başkanı Nizam Dilek’ten alarak mesleğe ilk adımını atan Meryem Betül Ersoy’a (ARITÜRK) HAK, HUKUK, ADALET mesleği olan görevinde başarılar dileriz.

7 EKİM PAZAR GÜNÜ BARO SEÇİMİ YAPILACAK

7 Ekim Pazar günü Siirt barosunda yeni yönetim kurulu seçimi var. Baro seçiminde 3 listenin yarışacağı, bu listelerin başını mevcut Baro Başkanı Nizam Dilek’in yanı sıra Avukat Rıdvan Özer ile Avukat Servet Danış’ın çektiği belirtilmekte.

Baro için yapılacak yönetim kurulu seçimlerine Siirt Avukatlar Barosuna kayıtlı avukatlar oy kullanabilmektedirler. Bu vesileyle Siirt Avukatlar Barosunun Kurucusu ve Onursal Başkanı olarak görev yapmış olan hemşerimiz Avukat Merhum Haluk Emrağ’ı  rahmetle anıyor, yapılacak seçimin hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.