Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Barosu’ndan Ortak Roboski Açıklaması

Siirt ve 18 ilin Baro Başkanlıkları, 12 yıl önce Şırnak’ın Uludere ilçesinde bulunan Roboski (Ortasu) köyünden savaş uçaklarının bombardımanında hayatını kaybeden 34 vatandaş için yazılı açıklama yaptı.

Siirt ve 18 ilin

Siirt ve 18 ilin Baro Başkanlarının da yer aldığı açıklamada,”Roboski’de adaletin tecelli etmesi adına tüm İdari ve adli birimleri sorumluluklarının gereği olarak harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“28 Aralık 2011 tarihinde saat 21:39 ile 22:24 sularında, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı savaş uçakları, Irak sınırından Türkiye’ye geçmekte olan sivillerin üzerine bomba yağdırmış, 17’si çocuk 34 sivil insan katledilmiştir.

Battaniyelerle sarılı parçalanmış bedenlerin, katır sırtlarında olay yerinden taşınmasına dair görüntüler, acı ve unutulmayacak bir şekilde hafızalarda yerini korumaktadır. İnsanlığa karşı İşlenen bu ağır suç hakkında etkin bir adli ve idari soruşturma maalesef yürütülmemiştir.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 Haziran 2013 tarihinde görevsizlik kararı vererek dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığına göndermiş, Genelkurmay Askeri Savcılığı da Ocak 2014 tarihinde şüpheli 5 asker hakkında” kanun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdikleri, görev gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri; dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davası açılmasını gerektiren bir sebep bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı vermiştir. Anayasa Mahkemesi ve AİHM’in, açık yaşam hakkı ihlaline konu başvuruları şekli bir eksiklikle kapatan kararları; İnsan hakları ve hukuk adına kara bir lekedir. Cezasızlık pratiği bu katllam dosyasında da kendisini bütün yönleriyle göstermiş ve failler bir kez daha korunmuştur. Soruşturma makamlarının 3 yılı aşkın bir süre boyunca isteksiz ve etkisiz soruşturma süreci ile TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Uludere Alt Komisyonunun kamuoyuna açıklanan raporunda “olayın kasten yapıldığına yönelik herhangi bir delil elde edilmemiştir” degerlendirmesi; 34 insanın katledilmesinin arkasındaki gerçeğin, yargı ve siyaset işbirliğiyle karanlık dehlizlerde kaybettirildiğini göstermiştir. Katliamın üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen Roboskilli allelerin adalet beklentisinin karşılanmamış olması hukuk ve insanlık adına büyük bir utançtır.

Güvenlikçi politikalar ile toplumsal sorunların çözümsüzlüğündeki ısrar, hukukun üstünlüğü ve demokratik ilkelerden uzaklaşma tavrı, yüzleşmekten bile kaçındığımız büyük felaketlerin yaşanmasının en önemli nedenidir.

Bizler aşağıda imzası bulunan Barolar olarak; Roboski katliamının üzerinden 12 yıl geçse de katledilen 34 yurttaşın yakınları ve allelerinin adalet çağrılarının sonuç bulması, katliamın tüm gerçekliğiyle gün yüzüne çıkarılması için hukuk ve adalet mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha yineliyor; Roboski’de adaletin tecelli etmesi adına tüm İdari ve adli birimleri sorumluluklarının gereği olarak harekete geçmeye davet ediyoruz. Roboski Katliamı’nı Unutmadık, Unutturmayacağız…”