Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt, Borcuna Sadık İller Sıralamasında 4. Sırada Yer Aldı

Kredi borçlarını ödeyen ve ödemeyen iller belli oldu. Türkiye genelinde takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranı yüzde 1,53 olarak hesaplandı. Çankırı yüzde 0,59 ile borcuna en sadık il olarak listenin başında yer alırken Konya yüzde 3,9 ile takipteki alacak oranı en yüksek il olarak listenin sonunda yer aldı. Siirt ise BORCUNA EN SADIK iller sıralamasında 4. sırada yer aldı.

Kredi borçlarını ödeyen ve

Ekonomik sağlık ve mali disiplini yansıtan önemli bir gösterge olan kredide takibe dönüşüm oranları il bazında belli oldu. Takibe dönüşüm oranının en düşük olduğu il yüzde 0,59 Çankırı olurken, alacak oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 3,9 ile Konya oldu.

Takipteki alacakların toplam nakdi krediler içerisindeki payını gösteren takibe dönüşüm oranı (takipteki alacaklar / toplam nakdi kredi oranı) bankacılık sektörü genelinde yüzde 1,53 olarak hesaplandı. Yüksek bir rakam olmamasına rağmen 22 ilde genel ortalamanın üzerinde ve Konya’da iki katından fazla olması dikkat çekti.

Takipteki alacak oranının en yüksek olduğu ilk 5 şehir:

Konya (yüzde 3,9),

Diyarbakır (yüzde 3),

Mardin (yüzde 2,4),

Hakkari (yüzde 2,2)

Adana (yüzde 2,2).

Takibe düşme oranı en düşük olan ilk 5 şehir:

Çankırı (yüzde 0,59)

Denizli,

Nevşehir,

Siirt,

Kastamonu

Aksaray

İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, Çorum, Trabzon gibi önemli ticaret merkezi sayılan illerde de yüzde 1’in altında. İllerin durumuna sektörelbazda bakıldığında, bazı illerde bazı sektörlerde çok yüksek oranlara rastlanıyor. Örneğin deprem illerden üçünün batık seviyesi çok yüksek. Depremin etkisiyle bazı firmaların işlerinin bozulmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Hatay’da inşaat sektöründe takipteki alacak olanı yüzde 31,86 ile çok yüksek seviyede yer alıyor. Yine bu ilde turizm sektöründe de takibe düşen alacak oranı 16,30 seviyesinde. Kilis’te finansal sektörde takipteki alacak oranı yüzde 75,38’le çok yüksek. Bu ilde tekstil sektöründe de takipteki alacak oranı yüzde 22,34. Osmaniye’de enerji sektöründe yüzde 25,59, turizm sektöründe 18,33 düzeyinde.