Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt DEM Parti’nin Halepçe Katliamı İle İlgili Basın Açıklaması

DEM Parti Siirt İl Binası önünde, Halepçe Katliamı okunan basın açıklamasıyla kınandı. Basın açıklamasına DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, DEM Parti Siirt İl Eş Başkanları ve DEM Parti Siirt Belediye Eş Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Basın açıklamasını Ferhat Başkurt okudub

DEM Parti Siirt İl

Basına ve kamuoyuna; Bundan 36 yıl önce 16 Mart l988 tarihinde, Ortadoğu’nun kadim halklarından biri olan Kürtler, tarih boyunca maruz kaldığı vahşetlerden birini daha yaşadı. Irak Hava Kuvvetleri Kürt kasabası olan Halepçe’ye kimyasal silahlarla saldırdı ve bir günde 6 binden fazla Halepçeli katledildi. Halepçe kenti, ani ölümün dehşet verici sahnelerine, günlük işlerin ortasında donan cesetlere, avlularında oturan insanların, çocuklarını göğüslerine kaldıran kadınların, zehirli gaz bulutundan kaçarken saldırı ortasında can veren binlerin trajedisine sahne olmuştu. Gaz bütün doğal yaşamı, insanları, hayvanları, ağaçları öldürmüştü. Halepçe bir bütün olarak sessizliğe gömülmüştü. Kentin sessizliği aslında bir çığlığa dönüşmüştü! Bütün dünyaya ikiyüzlülüklerini, yalanlarını, zalimliklerini haykıran bir çığlık. Aslında Halepçe’de gerçekleştirilen katliamın temelleri daha önceden dünyanın gözü önünde atılmıştı. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yönetimindeki Baas rejimi, Kürdistan coğrafyasında gelişen Kürt muhalefetini bastırmak ve Kerkük’teki Kürt nüfusunu azaltmak için Kürtlerin İran’a yardım ettiğini bahane ederek, Kürtlere karşı “Enfal hareketini” başlattı. Enfal, Arapçada savaş ganimeti anlamındadır. Saddam Hüseyin ve kuzeni ‘Kimyasal Ali’ lakaplı Ali Hasan El-Mecid için Kürtleri katletmek bir savaş ganimeti sayılmaktaydı. Yalnız Halepçe’ye kimyasal gaz atılmadı, Enfal hareketi süresince Kürt köylerine zehirli gaz atılarak veya dozerlerle evler yıkılarak köylerin boşaltılması sağlandı. Kırsal kesim nüfussuz hale getirildi. Enfal hareketi süresince 180 bin civarında kürdün katledildiği belirtiliyor. Kürtlere karşı işlediği bu suçla Saddam Hüseyin iktidarı insanlığa karşı suç işleyen bir katliamcı iktidar olarak tarihe geçti. Kürtler ise bu soykırım girişimine rağmen hiçbir zaman ne kendilerini yönetme ne de özgürlük taleplerinden vazgeçti. Baskı, katliam ve şiddet yöntemleri karşısında Kürtler barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesini büyüterek Ortadoğu’da bir arada yaşamın imkanlarını yarattı.
Halepçe Katliamını unutmuyoruz. Katliamın yıldönümünde, Kürt ve insanlık düşmanı bu katliamını düzenleyenleri lanetliyoruz.

Demme