Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirt Eski Milletvekili ve DEM Parti İstanbul Adayı Beştaş, Siirt’teydi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Erzurum Milletvekili ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Meral Danış Beştaş ve Siirt Belediye Eşbaşkan Adayları Sofya Alağaş ve Mehmet Kaysi, Siirt’te bulunan bir kafede yerel basınla bir araya geldi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi

DEM Parti Siirt İl Eşbaşkanı Eşref Tekin, huzurlu bir ortamda seçim yapılmasını dilerken, Siirt Belediye Eşbaşkan Adayı Sofya Alağaş, projelerinin bir bütün olarak Siirt’te karşılık bulduğunu ve hayata geçirilmesi durumunda Siirt’in rahat nefes alacağını belirterek; “Eşit temsiliyeti ve eşbaşkanlığı esas alıyoruz. Kadın politikaları noktasında ciddi projeler geliştiriyoruz ve kadınların kendi zihinsel, fikirsel ve ekonomik savunmalarını geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Değişim için DEM’in gelmesi gerekiyor” diye ifade etti. Diğer Eşbaşkan Adayı Mehmet Kaysi ise vali ve kaymakamların AKP için çalıştığına dikkati çekerek, “Hiçbir vicdan, ahlak ve hukuk bunu kabul etmez. Onlar ne yaparsa yapsın biz kazanacağız, herkes bunu iyi bilsin” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Meral Danış Beştaş, buluşmanın sebebini antidemokratik bir ortamda geçen seçimlerle alakalı olduğunu belirtti. Beştaş, billboardlardaki afişlerinin yırtılmasına dikkat çekerek, “Siirt gibi küçük bir yerde billboardlardaki afişlerin yırtılmasının kolluk gücü ve idare tarafından bilinmemesi söz konusu bile değildir” diyen Beştaş, bu afişlerin yırtılmasının Siirt’teki mülki amirlerinin denetiminde, gözetiminde olduğunun iddia edildiğini belirten Beştaş, eğer öyle değilse valilikten bu konuda bir açıklama beklediklerini söyledi. Beştaş, “Bu aynı zamanda bir suç duyurusudur. Biz bu ilde iki vekil çıkaran, belediyesine kayyım atanan bir partiyiz ve aslında burada iktidarız. Ama bizim billboardlarımız yok. Bunu direk valiye soruyoruz” diye diye konuştu.

Seçimi kazanmak istediklerini belirten Beştaş, “Dostlukta, düşmanlıkta mertçe olsun” sözünü hatırlattı. Beştaş, devamında: “Gelsinler çarpışalım, eşit olanaklarla, eşit şartlarda, hepimiz aynı şeyleri aynı oranda kullanalım ve gidelim halka bakalım, halk kimi destekleyecek. Ama bunlar mert değil, bunlar namert. Çünkü iradeyi gasp etmenin başka bir yolunu arıyorlar. Geçen dönem yapmak istedikleri kaçak seçmenlerle seçimi kazanma şekline tekrar teşebbüs ediyorlar. Şimdi 6 bin 643 seçmen var ve bunlar 2023 seçimlerinde kayıtlı değildi. Bütün bu seçmenlerin kimlik bilgileri bizde mevcut. Bunlar resmi bilgiler, saklanamaz ve gizlenemez. Bütün bu seçmenler özel harekat ve askerlerden oluşuyor. Türkiye’nin bütün illerinden varlar, Siirtliler yok bunların içinde. Farklı şehirlerden gelen bu insanlar gelip Siirt belediye başkanını seçecekler, meclis üyelerini seçecekler. Bunlar hangi sıfatla burada diye sorduk ve bize ‘Bunlar seçimin güvenliğini sağlayacaklar’ dediler” ifadelerini kullandı.

Beştaş, burada oy dengesinin değiştirilmek istendiğini belirterek, zaten eşit olmayan bir yarışın sonucunu belirlemek istediklerini belirtti. Bir araştırma yaptıklarını dile getiren Beştaş, seçimlerde oy kullanmak için gelecek olan seçmenlerin 3 okulda oy kullanacağını söyledi. Bu okulların isimlerini de açıklayan Beştaş, “Mehmetçik İlkokulu, Selahattin Eyyubi Ortaokulu ve İbrahim Hakkı İmam Hatip Ortaokulunda oy kullanacaklar. Kaç seçmen oldukları ve sandık numaraları da var elimizde. Denetim tam, sandıklar belli, oy kullanacak olanlar belli. Tam bir organizasyon. Eminim sandık kurulu başkanları, kurul üyeleri ve oraya bakacak personel dahil hepsi önceden tayin edilmiş. Ve o sandıklardan kime ne kadar oy çıkacak göreceğiz. Galiba birkaç vatandaş var araya karıştırmışlar” dedi.

Siirt’in 3 okulunda oy kullanacak olan devlet görevlilerine çağrıda bulunan Beştaş, “Oy kullanmayın, bir halkın kendi yönetimini belirlemesine engel olmayın” dedi. Beştaş, bahsi geçen seçmenlerin bir görevlendirmeyle oy kullanacaklarını belirterek, iktidarın yaptığı bir görevlendirme olduğunu dile getirdi. Beştaş, “Eğer oy kullanacaklarsa başka bir partiye oy çıkamaz” diyerek, “Eğer hepsini aynı sandığa değil de farklı bir okula, sandığa götürselerdi kimin kime oy verdiğini anlaşılmayacaktı. Biz bunun peşini bırakmayacağız. Kazanmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bu haram oylara karşı helal oylara talibiz. Bu haram oyların etkisini kırmak için oy vermeyen herkese mutlaka oy vermeleri gerektiğini söylüyoruz ve sadece oy vermekle kalmamaları gerektiğini, seçim günü sandıkların başından ayrılmamaları gerekiyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca hareketli seçmenlere de çağrıda bulunan Beştaş, “Eliniz kanda bile olsa olağan bir durum hariç mutlaka 31 Mart’ta Siirt’e gelip oyumuzu kullanalım. Gelin bu kendine her şeyi mubah görenlere cevap verelim. Defalarca verdik, bir daha verelim. Kayyım politikası çöktü, iflas etti. Bütün dünya kayyımların nasıl usulsüzlüklere imza attığını konuştu. Şimdi de bu tür politikalarla sözde seçimi kazanmak istiyorlar. Biz buna izin vermemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Moralimiz çok yüksek, güçlüyüz ve kenetlenmiş durumdayız” şeklinde konuştu.