Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Fıstığı Artık Mersin’de de Yetişecek

MERSİN’DE DÜZENLENEN TÖRENLE ÇİFTÇİLERE SİİRT FISTIĞI FİDANLARI DAĞITILDI

MERSİN’DE DÜZENLENEN TÖRENLE ÇİFTÇİLERE

Mersin’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği “Siirt Fıstığı Mersin’de” projesi kapsamında fidan dağıtımı gerçekleştirdi.

İlk etapta 3 bin Siirt Fıstığı fidanını Mezitli İlçesine bağlı Kuzucubelen, Kuzucu, Doğançay, Kocayer ve Tepeköy Mahallelerinde ikamet eden çiftçilere dağıtımını Siirt fıstığı fidanı dağıtıldı.

Fidan dağıtım toplantısında konuşan Ali Hamza Pehlivan ”Bugün bir araya gelmemize, Siirt Fıstığı ve fıstık yetiştiriciliği vesile oldu. Özellikle de hanım çiftçilerimizin üretimde var olması gerektiğine ve var olduğuna hepimiz şahadet ediyoruz ve inanıyoruz.” Dedi.

Siirt fıstığının, Mersin ilinde de üretiminin yapılabileceğini belirlediklerini söyleyen Pehlivan, “Siirt Fıstığı, adından da anlaşılacağı gibi coğrafi olarak bize oldukça uzak bir diyarda yetişen bir ürün olması hasebiyle acaba Mersin’de de verimli bir şekilde yetiştirilebilir mi gibi bir soru işareti herkesin kafasında oluşabilir. Ama bu proje, salt hadi burada üretelim anlayışıyla yapılmıyor. Bilimsel araştırmaları en iyi şekilde yapıldıktan sonra, Kuzucubelen ve çevresinde bu üretimin yapılabileceği konusunda hemfikir olundu.

Siirt Fıstığının burada üretilmesiyle ilgili 3 ana gerekçemiz bulunuyor. Birincisi Siirt Fıstığının su ihtiyacının diğer ürünlere göre az olmasıdır. Bu çok önemli bir konudur. Çünkü yağmurlar azaldı, sular çekiliyor. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğini yaşıyoruz. Dolayısıyla bir yandan mevcut kaynaklarımızı en iyi şekilde ve tasarrufla kullanmamız icap ediyor. Bir yandan da sulama yapılamadığı veya az düzeyde yapılabildiği yerlerde de alternatif ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Siirt Fıstığı diğer ürünler kadar su istemiyor.

İkinci gerekçe de çok da fazla bakım ihtiyacı hissettirmiyor. Bu da önemli noktalardan birisidir. Çünkü belli ürünler sürekli başında durmayı ve ilgilenmeyi gerektiriyor. Elbette ki bu ürünle de ilgilenilecek ama mukayese edildiğinde pek çok ürüne göre daha az bakım gerektiriyor.

Üçüncü bir gerekçe ise, ilaçlamanın da en az gerektiği ürünlerden birisi olmasıdır. Bu da üreticimiz için avantaj teşkil ediyor. Siirt Fıstığını üretmemizdeki diğer gerekçelerden birisi de piyasada bu ürüne yönelik talebin gerek iç piyasada gerek dış piyasada var olmasıdır. Fıstık üretiminde dünyada 3. sırada bulunuyoruz. Dünyada yaklaşık 900 bin ton fıstık üretiliyor. Bunun, bir önceki yıl 240 bin tonunu, geçtiğimiz yıl da yaklaşık 200 bin ton civarında üretimini gerçekleştirmişiz.

Şimdi Mersin’deki mahallelerimizde bu ürünü deniyoruz. İnanıyorum ki başarılı olacaktır. Örnek fidanlarımızı diktik. Bıttım veya diğer adıyla menengiç fidanlarının aşılamalarını 2 yıl içerisinde bu işi uzmanı arkadaşlar rehberliğinde gerçekleştireceğiz. İnşallah başarılı olacak ve birkaç sene sonra birçok ürünün yetiştiği, bereketli Çukurova ve çevresinde fıstığın da adından söz edileceğini düşünüyorum. Emek veren siz kıymetli çiftçi kardeşlerimizin de emeğinin karşılığını en iyi şekilde, en değerli şekilde bulduğuna da tanıklık edeceğimize yürekten inanıyorum.

Bu projede emeği geçen Kaymakamlığımıza, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, çalışan bütün arkadaşlarımıza ve çiftçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Programda Mezitli İlçe Tarım Müdürü Kerim Köken, Kuzucubelen Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Yıldırım ve kadın çiftçi Songül Yılmaz da birer konuşma gerçekleştirdi.

Programa; Mezitli Kaymakamı Alp Eren Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ve Kuzucubelen Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Yıldırım ve Kuzucubelen, Kuzucu, Doğançay, Kocayer ve Tepeköy Mahallelerinden çiftçiler katıldı.