Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Fıstığından Üretilen Kolonya Avrupa’ya İhraç Ediliyor

Siirt fıstığından üretilen kolonyalar, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilerek koku salıyor. Üretici, fıstık kolonyasının yanı sıra Siirt’in diğer yöresel ürünleri olan nar kolonyası ve bal kolonyasını da üretmeyi hedefliyor.

Siirt fıstığından üretilen kolonyalar,

Siirt’te fıstıktan üretilen kolonya, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilerek koku salıyor. Siirt fıstığı; tadı ve kalitesiyle piyasada adından söz ettirirken, üretilen kolonyaları başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç edilerek koku salıyor. Üretici, fıstık kolonyası yanı sıra, “Zivzik narı” ve “Pervari balı” gibi bilinen birçok üründen kolonya yapmayı hedefliyor.

Üretici Burak Şendur, ürün çeşitliliğini geliştirmeye devam edeceklerini belirterek, işletmenin kurulduğu günden bu yana farklı kokular üretmeye çalıştığını ve ürün çeşitliliği ile kaliteyle bunu sağladığını söyledi.

45 yıldır bu işi yapmakta olduklarını ifade eden Şendur, “Fıstık kolonyasını, fıstık yaprağından ürettik. Şu an çevre illerde çok talep ediliyor. İstanbul, Ankara, Batman, Diyarbakır ve birçok ile hediyelik olarak kolonya gönderiyoruz. Ayrıca İngiltere, Almanya, Rusya, Ukrayna Gürcistan ve Irak’a kolonya gönderimi yapıyoruz. İhracatımız da bulunmaktadır” dedi.

Kaynatma ve damıtma sistemi ile fıstık yaprağının yağını çıkardıklarını aktaran Şendur, “Ayrıca içine birkaç değişik aromada katıyoruz. Önümüzdeki zamanlarda Siirt’in yöresel ürünleri olan nar kolonyası ve bal kolonyasını çıkaracağız” ifadelerinde bulundu.