Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

SİİRT GELENEĞİNDE, KANDİL GECELERİ

Mevlid Kandili’nin arifesinde artık nostalji olan geçmiş yıllarda Siirt geleneğinde kandil gecelerini anımsatalım istedik.

Dinimizde mübarek kabul edilen ve halk diliyle (KANDİL GECELERİ) olarak tanımlanan 5 gece bulunmaktadır. Bunlar MEVLİD, REGAİP, BERAAT, Mİ’RAÇ, VE KAADİRDİR.  MEVLİD KANDİLİ dışında kalan dört mübarek gece ÜÇ AYLARDA YER ALIRLAR.

Siirtliler olarak çocukluk yıllarımızda, kandil gecelerini dört gözle beklerdik. Çünkü, kandil geceleri için Siirt’e özel SELME, ASİDE adını verdiğimiz tatlılar yapılır, konu-komşulara, akrabalara dağıtılır, ev halkı olarak o güzel tatlılardan yerdik. İkindi namazını müteakip mezarlıklar ziyaret edilir, fakirlere tatlılar dağıtılır, yardımlar yapılırdı. Kandil gecelerinde hemen her evde MEVLİD-İ ŞERİFLER, DELAİLİL HAYRATLAR OKUNURDU. Evet, geçmiş yıllarda, Siirt’in kandil geceleri kutlamaları bir başkaydı. Sırası gelmişken, kandil gecelerini kısaca tanıtalım:

MEVLİD KANDİLİ:

Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun)  dünyaya teşrif ettiği, Rebiül evvel ayının onbirinci gününü onikinci güne bağlayan gece kutlanır.

Kandil gecelerini kutlamak İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet değildir.  Osmanlı Padişahlarından II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte “Kandil” adını almıştır. Peygamber Efendimizin miladi takvime göre dünyaya teşrifleri ise 571 yılının 20 Nisan günü gecesidir. Şahsi kanaatim odur ki, Mevlid-i nebevi’nin gerçekte 20 Nisan günü gecesi kutlanması gerekir. Biz, doğum günlerimizi miladi takvime göre kutlamıyor muyuz!

REGAİP KANDİLİ:

Recep ayının ilk Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece kutlanır.

Her Cuma gecesi kıymetlidir. İki kıymetli gece bir araya gelince, daha da kıymetli olur. YÜCE ALLAH (Celle Celelühü) bu gecede, mümin kullarına, ragibetler, yani ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua reddedilmez. Bu gecede kılınan namaz, verilen sadaka, gündüzünde tutulan oruca sayısız sevaplar verilir.

Bu geceye özel bir namaz yoktur. Kazası olan, kaza kılar, olmayan sünnet namazlarıyla geceyi ihya eder.

REGAİB gecesini ibadetle geçirmek nafile namaz kılmak, Kur’an-ı kerim okumak, tesbihat yapmak, samimi bir hal ile tövbe ve istiğfar etmek gerekir.

“REGAİP” Arapça kökenli bir kelime olup. “RAĞBET EDİLEN – RAĞBET EDİLMESİ GEREKEN” anlamlarına gelir. Geceye, rağbet etmek nasıl olur diye sual edilecek olursa, İslâmi lügat ile buna  “GECEYİ İHYA ETMEK” de diyebiliriz. Akşam ve Yatsı namazlarından sonra, uyuyup, gecenin bir vaktinde kalkarak abdest alır, en az iki rekat TEHECCÜT NAMAZI KILAR, KUR’AN-I KERİMİN bildiğiniz birkaç süre-i celilesini okursanız, dua ve tefekkür ederseniz, geceyi İHYA ETMİŞ olursunuz.

MİRAÇ KANDİLİ:

Recep ayının 26’ıncı gününü, 27’inci gününe bağlayan gece kutlanır.

Peygamber Efendimizin İlahi saltanatı seyretmek üzere ALLÂH-Ü TE’ÂLÂ’NIN daveti ve gücü ile bir mucize olarak, Mekke-i Mükerremeden Mescid-i Aksa’ya ve oradan da Allâh-ü Te’âlâ’nın huzuruna kabul edildiği SİDRET-ÜL MÜNTEHA’YA yükseltildiği gecedir.

BERAAT KANDİLİ:

Şaban ayının 14’üncü gününü, 15’inci gününe bağlayan gecedir.

Kur’ân-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan Dünya semasına indirildiği, varlıkların bir senelik hayat ve rızıklarının tayin edildiği Müslümanların af ve lütuflara nail olduğu gecedir.

KADİR GECESİ:

Ramazan’ın 26’ıncı gecesini, 27’inci gecesine bağlayan gece kutlanmakla birlikte, Ramazan ayının son on gününün tek olan gecelerinde aranması gerektiği buyrulmuştur.

Kur’ân-ı Kerim’in  Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’E (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) inmeye başladığı gecedir. Kur’an-ı Kerim’de hakkında ayet vardır. Bu ayet-i kerimede Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu vurgulanmaktadır. Kadir gecesi Ramazan’ı şerif ayında olmakla birlikte hangi gece olduğu konusunda ihtilaflar vardır.

Bu yıl 26 Eylül Salı günü gecesi idrak edeceğimiz MEVLİD KANDİLİNİN okuyucularımıza, Siirtli hemşehrilerimize, Müslüman Türk Millletine, İslam âlemine ve bütün insanlığa barış, bolluk, bereket getirmesini diliyor, mübarek gecelerini peşinen kutluyoruz.

TAŞLAMA

EŞEK ETİ, AT ETİ

YEDİRİRLER MİLLETE

SIK-SIK DENETLENMELİ

LOKANTALAR ELBETTE

SON DÖRT AYDA YÜZDE YÜZ

ARTMIŞ YEMEK FİYATI

KİMDE BUNUN KONTROLÜ

KESERLER UYUZ ATI

NALLI HAYVANLARI DA

MENÜYE KATIYORLAR

KOYUN-KUZU ETİDİR

DİYE YUTTURUYORLAR

CÜBELLİ AHMET HOCA

FETVA VERMİŞ (AT ETİ

HELALDİR) İYİ AMA

HABERDAR MI MÜŞTERİ

MÜŞTERİYE AT ETİ

YEDİREN AHMET HOCA

TESPİH ELİNDEN DÜŞMEZ

HEM DÖRT HATUNA KOCA

NE YEDİĞİMİZİ DE

BİLEMEZ OLDUK İNAN

İLLALLAH ETTİ MİLLET

EN LÜKS LOKANTALARDAN

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER