REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT HAVALİMANINI GÜNDEME TAŞIYAN BİZİZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT HAVALİMANINI GÜNDEME TAŞIYAN BİZİZ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
8 views
01 Ekim 2018 - 13:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali Sayın Ali Fuat Atik ile Siirt Havalimanının müteahhit firması arasında restleşme başlayınca Siirt Havalimanı etrafında bir fırtına koptu. Bu arada, bazı okurlarımız Siirt Havalimanı konusuna gereken ilgiyi göstermemizi istemektedirler. Şunu belirtelim ki, estirilen bu fırtınalardan önce Siirt Havalimanı konusunu gündeme taşıyan biziz. Sayın Vali’nin ve müteahhit firmanın restleşmelerinden önce 3 EYLÜL 2018 tarihli Gazetemizde Siirt Hava Limanı konusunda SÜR MANŞET bir haber yapılmıştı. Sür manşetten verilen haberin başlığı da şöyleydi:

 “SİİRT HAVA LİMANI NE ZAMAN HİZMETE AÇILACAK! ÖNCE HAZİRAN, SONRA TEMMUZ, BİLAHARE AĞUSTOS DEMİŞ VE EN SON EYLÜL AYINA ÖTELEMİŞLERDİ.”

Evet, 3 Eylül 2018 tarihli Gazetemizde SÜR MANŞET olarak verilen haberin başlığı buydu. Bazı okuyucularımız, bu haberimizden sonra Sayın Vali ve Müteahhit firma arasında yaşanan restleşmeye neden yer vermediğimiz konusunda bizlere sitem etmektedirler. Sayın Vali’nin Havalimanını ziyaret ederek incelemelerde bulunacağı konusunda Gazetemize hiçbir duyum yapılmamıştı. Duyumu alanların da TESADÜFEN orada oldukları söyleniyor. Bu yüzden, açıklamalardan bilahare haberdar olduk. Bu yüzden Sayın Valinin açıklamalarına yer vermediğimiz gibi, müteahhit firmanın cevabı mahiyetindeki açıklamaya da yer vermedik. Çünkü biz bu işin içinde yoktuk.

Hem, bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Bu bakımdan kim ne demiş, kim kimi neyle suçlamış konusuna değil, HAVA LİMANIMIZIN YAPILMASI KONUSUNA ODAKLANMAK DURUMUNDAYIZ. Aslına bakarsanız, fırtınanın kopmasının sebebi 3 Eylül 2018 tarihli yayınımız olmuştur. Biz yazdık, onlar birbirlerini suçlamaya başladılar. (Hafıza-i beşer, nisyan ile maluldür) esprisi çerçevesinde en iyisi 3 Eylül 2018 tarihli gazetemizde SÜR MANŞETTEN verilen haberi bir daha yazarak değerli okuyucularımıza anımsatmak olacak.

İşte o haberin metni:

“Uzun bir süreden beri ulaşıma kapatılmış durumda olan Siirt Hava Limanı hala faaliyete geçirilmedi. Uçuşlara kapatılmasından bu yana siyasiler ve yöneticiler demeç arkasına demeç vererek Havalimanının en kısa süre içinde yeniden hizmete açılacağının güvencesini verdiler.

2017 yılında iniş ve kalkışlara müsait olmadığı gerekçesiyle ulaşıma kapatılan Siirt Havalimanından hatırlanacağı üzere Afrin Harekatına katılacak 3. Komando Tugayının kahraman askerlerini Suriye’ye götürmek için 6 Şubat 2018’de gelen dev uçaklar, hiçbir sorun yaşamadan Havalimanımıza iniş ve kalkış yapmışlardı.

Bundan da anlaşılıyor ki, Siirt Havalimanında uçakların iniş ve kalkışları konusunda hiçbir sorun yoktur. Havalimanının ulaşıma kapatılması tamamıyla keyfi bir uygulamadır. Hem zaten Siirt Havalimanı 1991 yılında hizmete açıldıktan sonra defalarca kapanıp, tekrar açılmıştı. Bunun nedeninin de, pilotların Siirt’e gelmek istemeyişlerinden kaynaklanan bir durum olduğu bilinen gerçeklerdendir.

Evet, Siirt Havalimanı sürekli olarak kapanıp tekrar açılmakta, “Aç-Kapa” dönemleri yaşanmaktadır. Ancak, bu sefer kapanış süresi oldukça uzun sürdü. Kapandıktan sonra önce 2018’in Mayıs ayında, sonra Haziran ayında bilahare Temmuz ve daha sonra da Ağustos ayında hizmete açılacağı konusunda sözler verildi. Havalimanımızın açılışı şimdi de Eylül ayına ötelenmiş bulunulmakta. Eylül’se, Eylül de geldi!

Hatırlanacağı üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu zaman İlimize gelen Ahmet Arslan, bir dizi temaslarda bulunmuş, bu arada Havalimanımızda incelemelerde bulunarak uçakların iniş ve kalkışlarına elverişli hale getirilmesi için imkânların seferber edileceği ve Haziran ayında seferlerin yeniden başlatılacağı müjdesini vermişti. Haziran geçti, Temmuz bitti, Ağustos gitti, Eylül geldi. Bakanın kendisi de değişti. Yerine Mehmet Cahit Turan geldi. Ama hala havalimanımız kapalı.

Arslan, Siirt Havalimanında yaptığı incelemeler sırasında basın mensuplarına da açıklamalarda bulunarak: “Malumlarınız Siirt Havalimanı geçmişte ILS sistemi olmayan ve dolayısıyla orta ve büyük gövdeli uçakların inemediği bir havalimanıydı. Küçük gövdeli uçaklar inebiliyordu. Ancak gerek Türk Hava Yolları’nın gerekse özel hava yolcu şirketlerinin elinde uçak olmayınca da Siirt Havalimanı kapanmak durumunda kaldı. Biran önce açmak, biran önce seferlere başlamak noktasında biz gerekli çalışmaları yaptık ve bugün memnuniyetle ifade edebiliriz ki ne yaptığımızı, ne yapacağımızı biliyoruz. Malumunuz bulunduğumuz pist 2 bin metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde bir pist. Pist ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok.

Uçaklarımız inebiliyor ama pistin başlangıcında ve bitişinde stop dediğimiz sahamızın yapılması ihtiyacı vardı. İkincisi de ILS cihazının ihtiyacı vardı. İşte bu ihtiyaçlar çerçevesinde gerekli çalışmaları yaptık ve pist yaklaşma ışıkları dediğimiz veya aydınlatma ışıkları dediğimiz papy diye tabir edilen ışıklandırmaları 3 ay önce yaptık, onlarla ilgili kurumları yaptık. Pistin her iki tarafı ve devamını sağ olsun Özel İdare, değerli Valimizin talimatları milletvekili ve İl Başkanımızın destekleriyle gerekli düzenleme yapılarak, engebeli arazi düzeltmeleri yapıldı. Biran önce çalışmalar yapılarak pistin açılmasını amaçladılar. Bu kapsamda biz de ihaleyi gerçekleştirdik. Bu ayın 15’inde sözleşme imzalandı. Önümüzdeki hafta yer teslimi yapıyoruz ve yer teslimi kapsamında havalimanı etrafındaki güvenlik tel örgüsü tamamen yenilenmiş olacak ve Haziran’da tamamen yeni uçuşa açılmış olacak” diye beyanat vermişti.

Evet, Haziran geçti, Temmuz bitti, Ağustos da gitti ama Havalimanımız hala ulaşıma açılmadı.

Bakalım, Eylül ayında açılacak diye verilen söz yerine gelecek mi…”

Gazetemizin 3 Eylül 2018 tarihli sayısında SÜR MANŞETTEN verilen haber buydu. Bizi ilgilendiren  SİİRT’İN SORUNLARIDIR. Bizi ilgilendiren SİİRT HAVALİMANININ bir an önce hizmete açılmasıdır. Birilerinin restleşmelerine PAYANDALIK etmek değil!

TAŞLAMALAR

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK

ÜÇÜNCÜ KEZ ZAMLANDI

KIŞ GİRERKEN VATANDAŞ

YANDI Kİ HEM NE YANDI

 

BİLİN Kİ YAKACAĞIN

EN UCUZU TEZEKTİR

BÜYÜKBAŞ HAYVANLARI

KUTSAMAMIZ GEREKTİR

 

BU İKİ KALEMİN DE

YANSIMASI OLACAK

İĞNEDEN İPLİĞE DEK

HER BİR ŞEY ZAMLANACAK

 

EMEKLİ, İŞÇİ, MEMUR

AĞITLAR YAKACAKTIR

İŞSİZLERİ SORARSAN

BİL DONSUZ KALACAKTIR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.