Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirt HÜDAPAR İl Başkanından Kürtçe Seçmeli Ders Çağrısı!

HÜDAPAR Siirt İl Başkanı Abdulhakim Tekin, ortaokullarda 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersler arasında yer alan Kürtçe dersine dikkat çekti.

HÜDAPAR Siirt İl Başkanı

Ortaokula giden oğlunun okulunu ziyaret eden HÜDAPAR Siirt İl Başkanı Abdulhakim Tekin, oğula birlikte Kürtçe seçmeli ders tercihini yaptı.

Tekin, velilere çağrıda bulunarak, vatandaşların anadillerinde eğitim alabilmeleri için Kürtçe seçmeli dersini tercih etmeye davet etti.

Sosyal medya X hesabı üzerinden konuyla ilgili paylaşım yapan Tekin, şu ifadeleri kullandı.

“Seçmeli ders farkındalığı için Fevzi Çakmak Ortaokulunu ziyaret ettim. Oğlum Selahaddin ile seçmeli derslerden Kürtçe’yi seçtik. Maalesef bir tek biz başvurmuşuz. 19 Şubat’a kadar bu konuda velileri duyarlılığa davet ediyorum.

Zımanê me, Bi xeml û rewş e Şirin û xweş e”

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli ders okutulabilecek.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında okutulan seçmeli Kurmancî ve Zazakî ders taleplerini öğrenciler ve velileri elektronik ortamda veya yazılı olarak 12 Şubat 2024 tarihine kadar iletmesi ve e-okul sistemine işlenmesi gerekiyor.