Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirt Yerel Basınının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü Kutladı

Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla Siirt’in yerel basın emekçilerini kutladı.

Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan

Sarıtaş, mesajında: Siirt’teki Yerel Basın Emekçilerine;

Basın üzerindeki baskı ve manipülasyonların orantısız bir şekilde arttığı son yıllarda, basın özgürlüğünün kararlılıkla savunulması ve geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Ne yazık ki Dünya Basın Özgürlüğü Endeksleri bizlere Türkiye’nin basın özgürlüğünden son 20 yılda hızla uzaklaştığını gösteriyor. 2023’ün son raporlarında Türkiye’nin 180 ülke arasında 165. sırada yer alması basın özgürlüğü üzerinde artan baskıların yansımasıdır.

Basın özgürlüğü, demokratik toplumların temel taşlarından biridir ve birçok açıdan önem taşır. Bilgilendirmeden şeffaflığa, kamuoyu oluşturmadan temel hakların korunmasına, eğitimden sağlık alanına; bir ülkeyi ya da bir kenti kalkındıran bütün dinamiklerde basın özgürlüğü etkilidir. Bu nedenlerle, basın özgürlüğü sadece haber alma hakkını değil, aynı zamanda demokrasinin işlerliğini ve toplumsal ilerlemeyi de destekler. İşte tam bu noktada karşımıza yerel basının önemi çıkıyor. Bu anlamda Siirt’te yıllardır emek veren siz değerli basın emekçilerinin de saydığım noktalarda kentimize çok büyük emekleri olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim.

Özellikle ekonomik koşulları zorlayarak Siirt’in her açıdan kalkınması, yerel demokrasisinin güçlenmesi ve toplumsal barışına katkı sağlayan, Siirt’in gözü kulağı siz değerli yerel basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum dedi.

Sabahat ERDOĞAN SARITAŞ/DEM Parti Siirt Milletvekili

Sb