Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirt Milletvekili Sarıtaş, Hastane Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı

DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki randevu sistemi ve genel hizmet yetersizliği ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi

DEM Parti Siirt Milletvekili

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Sabahat ERDOĞAN SARITAŞ /Siirt Milletvekili

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde halkın yaşadığı en büyük sorunların başında uzun süredir randevu ve hizmet sorunları geliyor. Uzun süreye yayılan randevu takvimi hem hastanın tedavi sürecini hem de maddi olarak ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca hastanede ciddi bir teknik personel eksikliği olduğu da uzun süredir Siirt halkının gündeminde olan bir konu. Bu konuda da yine halktan gelen şikayetler doğrultusunda sağlık hakkına erişim konusunda ciddi aksaklıkların olduğunu göstermektedir. Bütün bu sorunların yanında hastanenin acil müşahede odalarının birçoğu kullanılmaz halde. Siirt gibi göç alan ve nüfusu her geçen yıl aratan bir şehir için zaten halihazırda yetersiz olan sağlık hizmetleri konusunda devlet hastanesinin alması gereken sorumluluk çok daha fazladır. Bu konuda çözüm bekleyen konular bakanlığınızın sorumluluğundadır.

Bu bağlamda;

1-) Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi randevu sisteminin yetersiz kalma nedeni nedir?

2-) Kısa süre önce Siirt’e sağlık personeli ataması yapılmasına rağmen yaşanan personel eksikliğinin nedeni nedir?

3-) Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde şu an her branş ayrı ayrı olmak üzere doktor sayısı kaçtır?

4-) Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen sağlık çalışanı ve özellikle doktorların kısa sürede başka yere tayin istemelerinin nedeni nedir?

5-) Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki doktor sayısı ve randevu sorunu nedeniyle tedavi için başka şehirlere gitmek zorunda olan Siirtli yurttaşların bu sorununu çözmek için bir çalışmanız olacak mı?

6-) Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Cildiye ve Göz branşlarında hiç doktorun olmadığı iddiası doğru mudur, yoksa sebebi nedir?