Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirt Milletvekili Sarıtaş, İçişleri Bakanlığına Seçmen Kayıtlarının Kaydırılması İle İlgili Soru Önergesi Verdi!

DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, bölge genelinde, seçmen kayıtlarının kaydırılmasının Siirt ayağını İçişleri Bakanlığına sordu.

DEM Parti Siirt Milletvekili

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Ali YERLİKAYA tarafından Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Sabahat ERDOĞAN SARITAŞ /Siirt Milletvekili

Seçimlere kısa bir süre kala birçok kentte sandık sonuçlarını etkilemeye dönük “seçmen taşındığına” dair haberler arttı. Özellikle az oyun seçim sonuçlarına etki edebileceği il, ilçe ve beldelerde bu durum kritik önemde. Bu haliyle paylaşacağım bazı veriler vekili olduğum Siirt’te de seçim sonuçlarını ciddi anlamda etkileyebilecek ölçüdedir. Söz konusu verilerde;

-Yeni Mahalle Cengiz Topel Caddesi 40 adresinde Mayıs 2023 seçimlerinde 10 seçmen kayıtlıyken %20.890.00 artarak 2.099 kişi kaydedilmiştir. Bunlardan yalnızca 10’u daha önce Siirt Merkez seçmenidir.

Doğan Mahallesi Abdurrahman Kavak Caddesi 75. Siirt İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü olarak görünen bu adresin Mayıs seçimlerindeki seçmen sayısı 7 iken %28.314.29 artarak 1.989 olmuştur.

Barış Mahallesi Hükümet Bulvarı 117/12. Mayıs seçimlerinde bulunmayan bir adrestir. Yani hiç seçmeni yokken 6 ay içerisinde bu adrese 2.555 kişi kaydedilmiştir.

-Siirt Merkez İlçeye gelen seçmen sayısı 9.260’tır ve bunların 7.440’ı Siirtli değildir. Siirt Merkez’den giden Siirtli olmayan seçmen sayısı 2.130’dur.

Yine Kurtalan ilçesinde, Kültür Mahallesi Jandarma Caddesi 32A adresi misafirhane olarak görünüyor ancak bu adreste de Mayıs 2023 seçimlerinde 13 seçmen kayıtlıyken şu anda 1.003 seçmen kayıtlıdır. 1.003 seçmenin 994’ü önceki seçimde Kurtalan seçmeni değildir.

Bütün bu verilere bakıldığında, seçim sonuçlarını ciddi şekilde etkileyebilecek bu oranların ve kaydırmaların kaynağını araştırmanız önemlidir.

Bu bağlamda;

1-) 2019 seçimleri ile Mayıs 2023 seçimleri arasındaki tutarsızlıktan haberdar mısınız?

2-) Bu konuda İl- İlçe Müdürlükleri’nde gerekli soruşturma başlatılacak mıdır?

3-) Siirt ilinde söz konusu mahallelerde son 6 ay içerisinde seçmen sayısının artışının sebebi nedir?

4-) 24 Haziran 2018 tarihinden sonra diğer illerden veya ilçelerden Iğdır iline ne kadar seçmen kaydırılmıştır?

5-) 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi gerçek bir düzenleme yapılarak düzeltilecek midir?